Sir Alex Ferguson

Sir Alex Ferguson

Alexander Chapman Ferguson, eski bir futbolcu ve aynı zamanda dünyanın gelmiş geçmiş en iyi teknik direktörlerindendir. 31 Aralık 1941'de İskoçya'nın Glasgow kentinde doğmuştur. Ebeveynleri Alexander Sr. ve Elizabeth dir. Babası tershanede işçi olarak çalışmaktaydı. Ferguson, öğrenci olduğu yıllarda istikbali parlak bir çocuk olarak gösterilirdi fakat derslerine fazla özen göstermezdi. Küçük kardeşi Martin ve arkadaşları ile ara sokaklarda futbol oynamayı tercih etti ve yaşadıkları mahallede eski bir amatör oyuncu olan Alex S.'in yardımlarıyla gelecek vaad eden genç bir yetenek haline geldi.

BÖLÜM 1
Futbol Kariyeri

Futbol Kariyeri


    Ferguson, Kasım 1958'de 16 yaşındaydı. O yıllarda amatör bir klüp olan Queens Park Rangers kulübüne katıldı. Bu takımda sadece 1 gol atabildi. 1960'da St. Johnstone kulübüne transfer oldu ve geçmişe oranla daha iyi bir perfomans göstermeye, ilk 11 de kalıcı olmak için mücadele etti.

   Ferguson, 1964 yazında Dunfermline Athletic'a transfer olduktan sonra profesyonel oldu. Kendisi sık sık ilk 11 de şans bulmuş ve 1965-66 sezonunda 31 golle İskoç Birinci Lig'inde gol kralı olmuştur. Sergilediği futbolun yanı sıra gelecekte iyi bir teknik direktör olabileceğinin de sinyallerini vermiştir. Saha içinde arkadaşlarına engin bilgilerinden aktarmıştır. Kısa süre içinde bu bilgisi sayesinde takım kaptanlığına getirilmiştir.

   1967'de Ferguson, Glasgow merkezli Rangers FC'ye yaklaşık 179.000 $ 'lık (65.000 pound) gibi o dönem rekor transfer ücreti karşılığında klübe katılmıştır. Burda geçirdiği başarılı sezonların ardından 1973-74 yılları arasında Ayr United'la transfer olmuş ve aktif futbol kariyerini burada tamamlamıştır.

BÖLÜM 2
Teknik Direktör Olduğu Dönemler

Teknik Direktör Olduğu Dönemler


   32 yaşındaki Ferguson, 1974 yılında East Stirlingshire'da teknik drektör olarak kariyerine başladı ve ateşli ve rekabetçi doğasıyla kısa zamanda olumlu etki yarattı. 1977'de East Stirlingshire'nin İskoç Birinci Lig şampiyonu olmasına rağmen, bir yıl sonra sözleşmeyi ihlal ettiği için kovuldu.

   Ferguson, üst düzey bir yönetici olarak ününü güçlendirdi.1978'de İskoçya Premier Lig ekiplerinden Abeerden'in başına geçti. O dönemde Celtic-Rangers şampiyonluk yarışmasını kıran Ferguson, Aberdeen'i 8 sezonda 3 İskoçya Premier Ligi şampiyonluğu, 4 İskoç Kupası, Lig Kupası, Süper Kupa ve Avrupa Kupa Galipleri Kupasını kazandırdı.

Ferguson, Kasım 1986’da Manchester United kulübünün başına geçti. Görevinin 1989-90 sezonu beklenenin altında geçse de Kırmızı Şeytanlar o yıl FA Cup’ı kazandılar. Ardından başarılar gelmeye başladı. 1991'de Avrupa Kupa Galipleri Kupası, 1992 de Premier Lig şampiyonluğunu kazanmıştır. Elde edilen başarıların ardından 2003'te Ferguson, İngiltere'de en iyi teknik direktör seçilmiştir.

Ferguson, 2008’de Avrupa Şampiyonası ve FIFA Dünya Kulüpler Kupasının yanı sıra 2009 da ve 2010’daarka arkaya Premier Lig şampiyonluğu yaşamıştır. Aralık 2010'da, 24 yıl ile ülke tarihinde en uzun görev süresine sahip olan menajer Sir Matt Busby'nin rekorunu geçtiği için ''Sir'' ünvanına sahip olmuştur. Manchester United ile son sezonunda da lig şampiyonluğu yaşamıştır. Klüp tarihinde 19 lig şampiyonluğu yaşatarak ulaşılması zor bir rekora imza atmıştır.

BÖLÜM 3
Kişisel Hayatı

Kişisel Hayatı

   Ferguson, 1966'da eşi Cathy Holding ile evlendi. Üç oğlu vardır. İsimleri Mark, Darren ve Jason'dur. Oğullarından Darren, 1990'lı yıllarda Manchester United'da kısa bir süre oynadı ve daha sonra bir futbol menajeri oldu.

   İşçi Partisi'nin uzun süredir destekçisi olan Ferguson, UNICEF'in Birleşik Krallık Büyükelçisi olarak da görev yapmaktadır. Manchester United’ı 1999’daki tarihinde zirveye taşıdıktan sonra, İngiltere Kraliçesi'nin Doğum Günü Onur Listesi'nde şövalyelik almıştır.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Admin
Aziz Sancar
Ali Atay
Frida Kahlo
Demet Akbağ
Steven Holl
Amedeo Modigliani
İvan Pavlov
Bergüzar Korel