Robert Kraft

Robert Kraft

Robert Kraft, ünlü ve uluslararası bir aile şirketi olan Kraft Grubu'nun başkanı Amerikalı iş adamıdır. Bir futbol hayranı olan Kraft, Amerikan futbol takımlarından New England Patriots'un da sahibidir. 

Kraft, 1994 yılında, o dönemler başarısız bir futbol takımı olan ve 5 sezonda toplamda yalnızca 19 maç kazanan Patriots'u satın aldığında, bunun  akıllıca bir hamle olup olmadığı Amerika'da büyük tartışma yarattı. Ancak verdiği kararlar ve uyguladığı stratejiler sayesinde takımı NFL'in en başarılı ekiplerinden biri haline getiren Kraft, herkesi kısa sürede hayrete düşürmeyi başardı. 

Gençlik döneminde basit bir hahamken, üniversite sonrası yaptığı atılımlarla önce Newton Democratic City Committee'ye başkan olan Kraft, bir müddet sonra ilk aile şirketleri olan International Forest Products'ı kurdu. Bu süreçte Boston Lobsters, New England Patriots ve New England Revolution gibi futbol takımlarını satın alan ünlü iş adamı, sonunda tüm holdinglerini tek bir çatı altında toplayarak Kraft Grubu'nu kurdu. 

Bugüne dek 100 milyon doların üzerinde bağış gerçekleştiren Robert Kraft, Dünya çapında bir hayırsever olarak da tanınmaktadır.

BÖLÜM 1
Çocukluk ve Gençlik Yılları

 • Tam adı Robert Kenneth Kraft olan Robert Kraft, 5 Haziran 1941'de Brooklyn'de ortodoks-yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.
 • Babası Harry Kraft bir elbise üreticisiydi. Ailesi, Robert'ın büyüyünce başarılı bir haham olmasını istiyordu.
 • İlköğrenimini Edward Devotion School'dan alan Craft, 1959'da buradan mezun olarak Brooklyn Lisesi'ne geçti. Okul yıllarında başarılı bir öğrenciydi ve lisede sevilen bir sınıf başkanıydı. Spor tutkusu o yaşlarda başlamasına karşın okuldan sonra İbranice çalıştığı için sportif aktivitelere katılamıyordu.
 • Craft liseyi bitirdikten sonra Columbia Üniversitesi'nden burs alarak öğrenimini burada sürdürmeye başladı. Burada öğrenci olduğu yıllarda "Zeta Beta Tau Kardeşliği"ne katıldı ve birinci sınıftayken okulun futbol takımına yazıldı.
 • Üniversitede öğrenciyken aşık oldu ve Haziran 1963'te evlendi. Aynı yılın sonunda üniversiteden mezun oldu ve 1965'te Harvard Business School'da master eğitimine başladı.

BÖLÜM 2
Kariyeri

Kariyeri
 • Robert Kraft, üniversiteyi bitirmesinin ardından kayınpederi tarafından işletilen ve Worcester merkezli bir paketleme şirketi olan Rand-Whitney Group'ta çalışmaya başladı. Çalışkan ve zeki görüntüsüyle dikkat çeken Kraft, 1968 yılında şirketin müdürü oldu.
 • Siyasete ilgi duyan Kraft, bir müddet sonra "Newton Demokratik Şehir Komitesi" başkanlığına seçildi. 
 • Girişimci ve çalışkan bir iş adamı olan Kraft, 1972'de kağıt ticareti yapan "International Forest Products" (Uluslararası Orman Ürünleri) şirketini kurdu.
 • 1980'lerde, işletmelerinden elde ettiği gelirleri çeşitli girişimlere yatırmaya başladı. İlk olarak WNAC-TV'nin hisselerinin büyük kısmını satın alan Kraft, sonrasında "New England Television Corp"a yatırım yaptı ve 1983 yılında kurulun direktörü oldu. Şirketin adı WNEV-TV olarak değiştirildi ve Kraft 1986'da şirketin başkanı olarak seçildi.
 • Futbola tutkun bir iş adamı olduğu herkes tarafından bilinen Kraft, 1994 yılında New England Patriots'ı 175 milyon dolara satın aldı. Ancak ligin başarısız takımlarından olan Patriots önceki beş sezonda yalnızca 19 maç kazanabilmişti. Bu yüzden başta kendi eşi olmak üzere herkes Kraft'ın bu hamlesini sorgulamaya başladı.
 • 1998 yılında spor, imalat ve emlak geliştirme endüstrilerindeki şirketlerini aynı çatıda toplayıp işletmek adına Massachusetts merkezli bir çatı şirket olan "Kraft Group LLC"yi kurdu. 
 • Satın aldığı dönem kendisine doğrultulan olumsuz eleştirileri tersine çıkaran Kraft, New York Patriots’un NFL'in en başarılı takımlarından biri olmasını sağladı. Halen takımın koçu olan Bill Belichick'in 2000 yılında göreve getirilmesinin ardından takım dört yıl içinde (2001, 2003 ve 2004) üç kupa kazandı. New York Patriots 2015 yılında ise Seattle Seahawks'ı final maçında 28-24 mağlup ederek Super Bowl XLIX'in sahibi oldu.

BÖLÜM 3
Kişisel Hayatı

 • Robert Kraft, henüz üniversite öğrenciyken işadamı ve hayırsever Jacob Hiatt'ın kızı olan Myra Nathalie Hiatt ile tanıştı ve kısa sürede ona aşık oldu. Çift, Haziran 1963'te evlendi. 
 • Bu evlilikten dört çocuk sahibi olan çiftin mutluluğu 2011 yılında Myra'nın kansere yakalanıp ölmesiyle son buldu. Kraft eşinin ölümünün ardından ağır bir depresyona girdi. 
 • Robert Kraft eşinin ölümünden bir yıl sonra aktris Ricki Noel Lander ile ilişki yaşamaya başladı.
 • Robert Kraft, eğitim, çocuk ve kadın sorunları, sağlık, spora yönelen gençler ve Amerika - İsrail gerilimlerinden mağdur olan insanlar gibi çok sayıda kişi, kurum ve zümreye 100 milyon dolardan fazla bağış yapmış olan tanınmış bir hayırseverdir. Ayrıca Krafts, Columbia University, Harvard Business School, Brandeis University, Holy Cross College ve Boston College gibi çeşitli kurumları desteklemiştir.
 • Robert Kraft ayrıca "Boston Federal Rezerv Bankası İcra Komitesi", "Dana-Farber Kanser Enstitüsü İcra Komitesi" ve "Viacom Yönetim Kurulu"nda görev yapmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Aziz Sancar
Ali Atay
Frida Kahlo
Demet Akbağ
Steven Holl
Amedeo Modigliani
İvan Pavlov
Bergüzar Korel