Robert Bruce Merrifield

Robert Bruce Merrifield

Robert Bruce Merrifield, katı bir matris üzerinde kimyasal sentez metodolojisini geliştirmiştir ve bu çalışması ona 1984’de Nobel Kimya Ödülünü kazandırmıştır. Amerikalı biyokimyager olan Merrifield,  protein sentezi keşfi, sayısız bilimsel deneyimin hızlandırılmasına yardımcı olmuştur.

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'nden Biyokimya alanında, Doktora eğitimine devam etmiştir. Daha sonra Rockfeller Tıbbi Araştırma Enstitüsüne katıldı. Sonunda 1984 yılında John D. Rockefeller profesörü oldu.

Çalışmalarına aynı üniversite de devam eden Merrifield, katı faz peptid sentezi geliştirdi. Protein yapısının sistematik çalışması için birkaç yıl içinde otomasyona yönelik bir makine geliştirdi ve böylece süreci basitleştirmiş ve hızlandırmış oldu.

Nobel Ödülü dışında, Gairdner Vakfı Uluslararası Ödülü, Albert Lasker Temel Tıp Araştırmaları ve Kimyasal Öncü ödüllerinin sahibi oldu. 1972'de ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesi olarak göreve başladı. Birçok bilim dergisi ve gazetelerde önemli makaleler yayınladı.

BÖLÜM 1
Çocukluk ve Gençlik Yılları

 • Robert Bruce Merrifield, 15 Temmuz 1921'de Teksas’da dünyaya geldi. Ailenin tek çocuğuydu.
 • 1923'te aileyle birlikte Kaliforniya'ya geçti. Montebello Lisesi'nden 1939 yılında mezun oldu. Okuldayken astronomi ve fizik ile ilgileniyordu.
 • Daha sonra Pasadena Junior College'a girdi ve iki yılın sonunda Los Angeles'ta Kaliforniya Üniversitesi'ne geçti. 1943'te Kimya alanında Bachelor of Science derecesi ile mezun oldu.

BÖLÜM 2
Kariyeri

 • Doktorasını tamamladıktan hemen sonra, Robert Bruce Merrifield, Rockfeller Tıp Araştırma Enstitüsüne katılmak için New York'a taşındı. Orada, biyokimyager Dr.DW ile birlikte peptid sentezi ihtiyacına yol açan peptit büyüme faktörleri ve dinükleotid büyüme faktörü üzerinde çalıştılar.
 • 1957'de Rockfeller Tıp Araştırmaları Enstitüsünde Biyokimya Departmanında öğretmen olarak atandı. 1984 yılına kadar Profesör olarak çalıştı. Enstitü 1960'lı yılların ortalarında Rockfeller Üniversitesi olarak değiştirildi.
 • 1959'da Robert Bruce Merrifield daha sonra laboratuarda peptitler ve proteinleri sentezlemek için standart bir yöntem haline gelen Katı-fazlı peptit sentezini (SPPS) öncülük etti. Birkaç yıl sonra, 1963'te, American Chemical Society dergisinde Solid-phase peptid sentezi üzerine bir makale yazdı.
 • Mekanik ve otomatik bir peptit sentez sürecinin faydasını anladığında, 1965'te otomatik bir peptit sentezleyicisinin ilk prototipini tasarladı. Laboratuarında yapılan çalışmalar sonucu, 1960'lı yılların ortalarında protein anjiyotensin, desamino-oksitosin ve Hormon insülini sentezlemeyi başardı.
 • Enzim ribonükleaz A'nın ilk sentezi meslektaşı Bernd Gutte ile birlikte 1969'da gösterildi. Bu keşif, bir proteinin birincil yapısının üçüncül yapısını nasıl belirlediğini göstermesi bakımından önem kazandı.
 • 1969'da 'Uluslararası Peptid ve Protein Araştırması Dergisi' (daha sonra Journal of Peptide Research olarak değiştirildi) dergisinin editörlüğünü yapmaya başladı.
 • 1984'te Rockefeller Üniversitesi'nde Profesör oldu. Kariyerinin son yıllarında Oregon Bilim ve Tıp Enstitüsünde yardımcı doçent olarak çalıştı.
 • 1993'te, yarı-otobiyografisini yayınladı.

BÖLÜM 3
Eserleri

Robert Bruce Merrifield, amino asitlerin protein ve peptidlerinin sentezi ile ilgili katkılarıyla bilinen bir biyokimyacıydı. Peptid sentezi için başlangıçtaki otomatik prototipi sunmanın yanı sıra 'Katı-fazlı peptit sentezi' metodolojisine öncülük ettiği biliniyordu. Çalışmaları, farmakoloji, tıp ve biyokimyanın gelişimini doğrudan etkilemiş ve böylece antikorların, hormonların ve enzimlerin yapı ve işlevlerinin detaylı bir şekilde anlaşılmasını sağlamıştır. 

BÖLÜM 4
Ödülleri ve Başarıları

 • Robert Bruce Merrifield 1969'da Temel Tıbbi Araştırma için Albert Lasker Ödülü aldı.
 • 1970 yılında Gairdner Vakfı Uluslararası Ödülü'ne layık görüldü.
 • Sentetik Organik Kimyada Yaratıcı Çalışma için 1972 Amerikan Kimya Topluluğu Ödülü aldı.
 • 1972'de ABD Ulusal Bilimler Akademisine girdi.
 • 1973'te Nichols Madalyasını aldı.
 • 1984 Nobel Kimya Ödülü'nü kazandı.

BÖLÜM 5
Kişisel Yaşamı

1949'da biyolog Elizabeth Furlong ile evlendi ve çiftin altı çocuğu oldu; Beş kızı;  Nancy, Betsy, Cathy, Laurie ve Sally ile bir oğlu James. On altı toruna sahiptir. New Jersey, Cresskill'deki evinde uzun süre rahatsızlıktan sonra 14 Mayıs 2006'da hayatını kaybetti.

Kaynaklar

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Aziz Sancar
Ali Atay
Frida Kahlo
Demet Akbağ
Steven Holl
Amedeo Modigliani
İvan Pavlov
Bergüzar Korel