Rami Malek

Rami Malek

Rami Malek, “Müzede Bir Gece” film üçlemesindeki rolüyle ve aynı zamanda TV dizisindeki rolüyle tanınan Amerikalı bir aktördür. Los Angeles'ta doğdu, Indiana'daki Evansville Üniversitesi'nden Güzel Sanatlar Lisans derecesini almıştır. TV'deki ilk önemli çalışması, Amerikan sitcom olan  “Evde Savaş” ta rol almıştır. İlk uzun metrajlı fantastik komedi filmi “Müzede Bir Gece” filminde Firavun Ahkmenrah rolünü oynamış ve “Müzede Bir Gece: Smithsonian Savaşı” ve “Müzede Bir Gece: Türbenin Sırrı” bölümündeki rolünü tekrarlamıştır. Twilight Saga film serisinin son filmi olan “Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2” de yer almıştır. Ayrıca daha çok tanınmasına vesile olan Robot filmi önemli bir beğeni toplamıştır.

BÖLÜM 1
Çocukluk ve Erken Yaşam

Rami Malek, 12 Mayıs 1981'de ABD'de Los Angeles'ta doğmuştur. Ebeveynleri Mısırlı göçmen olup babası Kahire'de sigorta acentesi olan bir rehber ve annesi bir muhasebecidir. Ayrıca Sami adında ikiz bir kardeşe ve doktor bir ablaya sahiptir.

California, Sherman Oaks'taki Notre Dame Lisesi'nde okumuştur. Gelecek aktrisler Kirsten Dunst ve Rachel Bilson da aynı okulda okumuştur. Daha sonra Indiana Evansville'de Evansville Üniversitesi'nde okumuş ve 2003 yılında Güzel Sanatlar lisans derecesi ile mezun olmuştur.

BÖLÜM 2
Kariyer

  • Rami Malek, oyunculuk kariyerine “Gilmore Girls”, “Over There” ve “Medium” dizilerinde konuk oyuncu olarak adım atmıştır. Önemli rolü, Amerikan sitkom olan“Evdeki Savaş” dır.
  • 2006 yılında “Müzede Bir Gece” adlı komedi fantastik filminde Firavun Ahkmenrah rolünü oynadı ve 2009 yılında “Müzede Bir Gece: Smithsonian Savaşı” filminde rolünü tekrar etti. Her iki film de ticari olarak başarılı olmuştur.
  • 2010 yılında, ünlü TV dizisi 24’ün birkaç bölümünde ve series The Pacific ’TV dizisinin bazı bölümlerinde yer almış ve 2011 yılında komedi filmi olan “Larry Crowne” da destekleyici bir rol oynamıştır. Daha sonra 2012 bilim-kurgu olan ‘Battleship’ filminde rol almıştır.
  • 2012 yılında "Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2" de ve daha sonra “Usta” adlı drama filminde rol almıştır. Film finansal bir başarısızlık olmasına rağmen olumlu eleştiriler aldı.
  • Fharaoh Ahkmenrah'ın “Müzede Bir Gece: Türbenin Sırrı” adlı “Müzede Bir Gece” film serisinin üçüncü bölümü olan Fharaoh Ahkmenrah rolünü 2014 yılında yeniden üstlendi ve aynı yıl “Da Sweet Blood of Jesus” filminde de rol aldı.
  • 2015 yılında, drama gerilim filmi TV dizisinde başrol oynamaya başladı. İsyankar bir anarşist olan Bay Robot tarafından işe alınan mühendis ve hacker Elliot Alderson'u canlandırmış ve Malek’in rolü büyük ilgi görmüş ve bu ilgi ona Emmy Ödülü kazandırmıştır.
  • 2016 yılında, “Buster's Mal Heart” adlı filmde başrol oyuncusu oldu ve film eleştirmenler tarafından beğenildi. En son çalışması 2017'deki biyografik drama filmi ‘Papillon’dur.
  • 2018 yılında Malek, 'Bohemian Rhapsody'de şarkıcı Freddie Mercury'yi canlandırdı ve en iyi aktör dalında çeşitli ödüller kazandı.

BÖLÜM 3
Kariyerinin Yükselişi

Kariyerinin Yükselişi
  • Rami Malek’in kariyerindeki en önemli eserlerden biri, “Usta” adlı drama filmidir. Film Paul Thomas Anderson tarafından yönetilmiştir. Filme Joaquin Phoenix, Philip Seymour Hoffman ve Amy Adams eşlik etmiştir. Film, 32 milyon dolarlık bir bütçeyle 30 milyon dolardan az kazanmış ve film, ticari bir başarısızlık olduğunu kanıtlamıştır. Ancak, film eleştirmenler tarafından övgüyle karşılanmış ve üç Oscar'a aday gösterilmiştir. Ayrıca, ilk on film listesinde de görülmüştür.
  • Malek en iyi drama gerilim dizilerinde başrol oynadığı ‘Bay Robot' rolüyle tanınmaktadır.

Kaynaklar

Bu İçeriğe Tepki Ver

1
Bravo
1
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Aziz Sancar
Ali Atay
Frida Kahlo
Demet Akbağ
Steven Holl
Amedeo Modigliani
İvan Pavlov
Bergüzar Korel