Paintball

Paintball

Paintball takımların yada kişilerin çeşitli senaryolarda birbiriyle karşılaştığı bir spor dalıdır. Paintball kelime anlamı olarak "Paint" ve "Ball" sözcüklerinin birleşmesiyle oluşmuş türkçe olarak "Boya Topu" anlamına gelmektedir.Paintball uluslararası olarak her ülkede "Paintball" ismiyle  tabir edilmektedirUluslararası olarak turnuvaları düzenlenmektedir.

BÖLÜM 1
Paintball Tarihi

Paintball 1970`li yıllarda ABD Kaliforniya eyaletinde orman görevlisi olan bir kaç arkadaşın ağaçları elleriyle tek tek boyamak yerine boya atan tabancalar kullanarak işlerini kolaylaştırmak hemde eğlenmek istemleri üzerine bulunduğu söylenmektedir.Ancak paintball`u kimin veya kimlerin bulduğu tam olarak bilinmemektedir.Bu anlatılanlar birer söylenti olarak geçmektedir.

2000`li yıllara geldiğimizde ise daha net olarak kimin bulduğu bilinmeyen bu spor dünyada popüler olmaya başlamıştı.Bu boya atan tabancaların bir tür savaş strateji oyununda kullanılabileceğini düşünen zeki insanlar paintball`un düzenli bir şekilde oynanmasının temellerini atmış oldu.Çünkü paintball ilk başlarda vahşi doğada kovalamaca şeklinde düzensiz bir şekilde oynanıyordu ve herkes tek mantığıyla oynanmaktaydı o zamanlar bir takım oyunu değildi.Ancak zaman içerisinde düzene giren paintball temel kurallar ve güvenlik önlemlerinin ortaya çıkmasıyla bugünkü halini almış oldu.Bugünlerde ise dünya çapında turnuvaları düzenlenen bir spor olarak hayatımızda da yerini aldı.

BÖLÜM 2
Dünyada Paintball

Paintball dünya üzerinde 104 farklı ülkede oynanmakta olan bir spordur. Dünya üzerinde 13.600.000 civarında profesyonel Paintball oyuncusu ve 9250 adet kayıtlı profesyonel Paintball takımı faaliyet göstermektedir.Uluslararası olarak faailiyet göstermekte olan 15 adet turnuva ve 11 adet lig aktif olarak bulunmaktadır.

BÖLÜM 3
Türkiye`de Paintball

Türkiye`de paintball ilk olarak 2006 yılında spor olarak kabul görmüştür.Paintball Türkiye`de Avcılık ve Atıcılık Federasyonuna bağlandı ve  Türkiye Paintball ligi kurulmuş oldu.Paintball daha sonrasında Avcılık ve Atıcılık Federasyonundan ayrılarak 2018 yılında Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonuna bağlandı. Türkiyede hali hazırda bu sporda lisanslı 250-300 civarında aktif lisanslı sporcu bulunmaktadır.

BÖLÜM 4
Paintball Oyun Kuralları ve Nasıl Oynanır?

Paintball maçlarının süresi 90 dakikadır.Maçın ilk 15 dakikası hazırlık süresidir.Maçın bir diğer 15 dakikası ise oyun kurallarının ve senaryonun oyunculara aktarıldığı süredir.Geriye kalan 60 dakika ise aktif oyun süresidir.Paintball yaş sınırı 14`tür.14 yaş üzeri bireyler paintball oynayabilir.Paintball en az 8 kişi ile oynanmaktadır(5+3).

Temel Kurallar  

  1. Paintball oynamaya engel bir sağlık durumunuz varsa paintball oynamayınız.
  2. Oyun içerisinde kaskınızı çıkarmanız yasaktır.
  3. 5 metre kadar mesafede bulunan oyunculara ateş etmeyiniz.5 metre yakını atışlar oyuncularda morluklar oluşturabilmektedir.
  4. Vurlan oyuncu"Vuruldum!"diyerek üsse döner ve oyuna tekrar başlar.Vurulup söylememek oyun kurallarına aykırıdır.
  5. Cephanesi biten oyuncu silahını havaya kaldırarak cephane takviyesi yapmaya gider.Silahı havada olan oyuncuya ateş edilmez.
  6. Maskesinde buğulanma ve boya olan oyuncular silahını havaya kaldırarak oyun alanını terk eder ve görevlilerden yardım ister.
  7. Hakem düdüğünü çaldığı anda ateş kesilir.Tekrar çalması halinde ateş tekrardan serbest olur. 

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

HIIT Kardiyo
Rafael Benitez
Neymar Jr
Yağ Yakıcılar
Manchester City
Juventus Fc
Liverpool Fc
Luka Dončić