Luka Dončić

Luka Dončić

28 şubat 1999 doğumlu Sloven profesyonel basketbolcu olan Dončić şu an güncel olarak NBA takımlarından Dallas Mavericks'te forma giymektedir. Geleceği çok parlak gözüken Luka bu yıl NBA'de yılın çaylağı ödülünü almaya en yakın olan adaydır .Kuşağının en iyi genç oyuncusu kabul edilen ve lakabı "Altın Çocuk"olan Luka henüz 20 yaşında olmasına rağmen şimdiden bir sürü başarı elde etmeyi başarmıştır. 2.01 M boyunda olan genc oyuncu NBA draftlarinda Hawks ekibi tarafindan secilmistir fakat daha sonra Mavericks ile Trae Young karsiligi takas edilmistir. Şu an NBA'de çaylak sezonunu geçiren Luka çaylak gibi değil, Bir NBA yıldızı gibi oynayarak izleyenleri kendine hayran bırakıyor. 

BÖLÜM 1
Kariyeri

Union Olimpija kulübünün genç takımında kariyerine start veren Luka, Nisan 2012'de 13 yaş altı Lido Di Roma turnuvasında finalde 54 sayı üreterek MVP olmuştur. Henüz sadece 13 yaşında iken Real Madrid takımı ile 5 yıllık sözleşme imzalayan Luka 2014-2015 sezonun'dan sonra ortaya koyduğu performanslar ile Real Madrid B takımı ve 18 yaş altı takımların'da forma giymiştir. Luka 30 nisan 2015'te henüz 16 yaşında iken en üst düzey İspanyol ligi olan Liga ACB'de yer alan Real Madrid takımında forma şansı bularak Real Madrid takımı ile oynayan en genç oyuncu olmuştur. 2017-2018 Turkish Airlines EuroLeague'de Final Four deneyimi yaşamış ve takımı ile beraber şampiyon olmuştur. 

BÖLÜM 2
NBA kariyeri

NBA oyuncusu olmanın harika bir his olduğunu söyleyen Luka Dirk Nowitzki ile aynı çatı altında forma giyiyor ve ondan çok şey öğreneceği kesin durumda. Neredeyse her maç takımını sırtlayan ve harika performans sergileyen Luka ligin en iyi çaylağı olarak görülüyor ve bu kulvar'da Trae Young ile rekabet eden Luka NBA'de adın'dan söz ettirmeye devam ediyor ve geleceğin en iyi oyuncularından biri olacağı düşünülüyor. 

BÖLÜM 3
Başarıları

* 2015 Euroleague Next Generation turnuva MVP'si, 

* 2015 U-18 İspanya şampiyonası MVP'si, 

* Euroleague Normal sezon ve Final Four MVP'si, 

* Euroleague yükselen yıldız ödülü ,

* Milli takım ile Avrupa şampiyonu, 

* Real Madrid ile Euroleague ve İspanya ligi şampiyonluğu 

Gibi bir çok başarısı bulunan Luka henüz kariyerinin başında olmasına rağmen bir çok ödül ve başarı elde etmiştir. Kariyerinin ilerleyen zamanların'da bu koleksiyonuna daha bir çok ödül ekleyecekmiş gibi duruyor. 

 

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

HIIT Kardiyo
Rafael Benitez
Neymar Jr
Yağ Yakıcılar
Manchester City
Juventus Fc
Liverpool Fc