Rafael Benitez

Rafael Benitez

   Asıl adı Rafael Benítez Maudes'dir. İspanyol eski bir futbolcu, teknik direktördür. 16 Nisan 1960’ta Madrid’de doğmuştur. Annesi her zaman Real Madrid'i desteklerken babası güçlü bir Atlético Madrid taraftarıydı. Rakip takımları takip etseler de, Rafael Benitez, 13 yaşında Real Madrid takımı alt yapısına katıldığında eşit tutku ve özveri ile kendisini desteklemişlerdir.

BÖLÜM 1
Gelişme Çağı

Gelişme Çağı
 • Çocukluk döneminde her türlü spordan keyif almaştır. Sokakta ve okulda sürekli futbol oynardı. Futbolun haricinde basketbol, hentbol, judo ve yüzmeyi de severdi. Uğraştığı her spor dalında kazanmayı temel hedefi haline getirmiştir. Düzenli olarak el attığı her spor dalında madalyalar kazanmıştır. Boş zamanlarında, stratejiye dayanan o dönemde çok popüler bir oyun olan satranç veya ‘Stratego’ gibi masa oyunları oynardı.
 • Rafael Benitez, 13 yaşında katıldığı Real Madrid ile Madrid'de o dönem alt yapı oyuncuları için düzenlenen turnuvada şampiyonluk yaşamış ve kariyerindeki ilk kupayı kazanmıştır. Arzu ettiği çocukluk hayalini gerçekleştirten sonra 14 yaşında Real Madrid Akademisine katılmıştır. Buradan Real Madrid'in yedek ekibi Castilla U-15'e katılmıştır. Castillo ile uzun yıllar gösterdiği çaba ve özveri sonrasında şampiyonluk yaşamış ve Real Madrid U18 ekibine katılmıştır.
 • Futbol kariyeri boyunca eğitimini hiç ihmal etmemiştir. Futboldan kazandığı paralar ile eğitim masraflarını karşılamıştır. Üniversitede öğrenci olduğu yıllarda futbol kariyeriyle bu durumu dengelemiştir. Kondisyonunu korumak için öğrenim gördüğü Complutense Üniversitesi kampüsünden metro koridorlarına kadar her gün 45 dakikalık bir koşu yapmıştır.

BÖLÜM 2
Futbol Hayatını Etkileyen Sakatlığı

Futbol Hayatını Etkileyen Sakatlığı
 • Rafael Benitez, öğrenim gördüğü üniversitenin futbol takımında da zaman zaman yer almaktaydı.1979'da, Meksika'da düzenlenen farklı ülkelerin öğrencileri arasında olimpiyat oyunları tarzı bir turnuva olan ‘Universiada’ ya katılmıştır. Turnuva sırasında dizinden ciddi bir sakatlanma yaşamış ve 6 aydan fazla bir süre daha sahalardan uzak kalmıştır. Futbol kariyerinde bu beklenmedik sakatlık sonucunda 6 ay süren tedavi neticesinde iyileşmiştir.
 • Sakatlığının ardından Real Madrid'in U-18 takımından İspanya 3. Lig takımlarından AD Parla'ya transfer olmuştur. Orada 4 yıl oynamıştır. Kulübe faydalı olmasına rağmen zaman zaman dizinde yaşadığı sorunlar nüksetmiştir. Her ne kadar bu sorunların neticesinde kısa süre tedavi görüp sahalara dönse de oynarken acı çekmeye başlamıştır. Bu yüzden henüz 26 yaşındayken aktif futbol kariyerine son vermiştir.

 

BÖLÜM 3
Çalkantılı Teknik Direktörlük Dönemi

Çalkantılı Teknik Direktörlük Dönemi
 • Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Madrid'deki çeşitli okullarda ve daha sonra Leganes'teki bir ortaokulda öğretmenlik yapmıştır. Madrid'e döndüğünde, çeşitli spor salonlarında spor hocası olarak 5 yıl çalışmış ve bunun sonucunda Real Madrid Akademisi'nde antrenör olarak çalışmaya başlamıştır.
 • Luis Molowny, Real Madrid kulüp başkanı olduğu dönemde, Ramón Martínez Futbol Direktörü ve Vicente Del Bosque Futbol Teknik Direktörü oldu. Rafael ise Real Madrid U-19 teknik direktörü oldu. Bu takımla üç sezonda iki kupa kazanma başarısı göstermiş ve teknik direktör olarak kariyerinde ilerleme kaydetmeye başlamıştır.
 • Gösterdiği başarıdan sonra kulüpte alınan karar neticesinde Vicente Del Bosque'nin yanında yardımcı antrenör olarak kariyerine devam etmiştir. Bir süre sonra o sezon 2.lige düşen Valladolid kulübü tarafından kendisine teknik direktör olması teklif edilmiştir. Kendisini profesyonel düzeyde geliştirebilmesi ve kanıtlayabilmesi için önemli bir fırsattı bu teklif.
 • Bu teklifi kabul ederek kulüpte çalışmaya başlamış ve futbol kariyerinde bir dönem oynadığı Real Madrid U-18 takımından bir kaç oyuncu transfer etmişlerdir. Bu sırada La Liga'da iki takım borçları nedeniyle 2.lige düşürülmesi üzerine Valladolid tekrar La Liga'ya yükseltilmiştir. Sezonun başlamasına sadece 15 gün vardı ve kadro La Liga'da mücadele edebilecek kaliteye sahip değildi. Takımın daha fazla zamana, hazırlığa ve deneyime ihtiyacı vardı. Lig başladıktan sonra alınan kötü sonuçlar neticesinde kulüp yönetimi antrenör değişikliğine ihtiyaç duyulduğuna karar verdi. Bu durum Rafael Benitez'in teknik direktör olarak ilk işine son verilişidir.
 • Ertesi sezon Atlético Osasuna'ya teknik direktör olmuş ve benzer sorunlarla karşılaşmıştır. Ligin 9. haftasında görevine son verilmiştir.BÖLÜM 4
Kariyerinde Yükselişi

Kariyerinde Yükselişi
 • Bir sonraki takımı Tenerife, başına geçtiği sezon 2.ligdeydi. Geçirdiği başarılı bir sezonun sonunda kulübü La Liga'ya çıkartmayı başarmıştır. Bunun üzerine bir sonraki sezon Valencia kulübünden kendisine gelen teklifi kabul etmiş ve Valencia kulübünün teknik direktörü olarak işe başlamıştır. Ligde 31 yıldır şampiyonluk ve kupa yüzü görmeyen kulübe o sezon La Liga şampiyonluğu yaşatmış ve ertesi sezonda UEFA Kupasını kulüp müzesine götürmüştür.
 • Başarıları bir çok kulüp gibi İngiltere Premier Lig ekiplerinden Liverpool'unda dikkatini çekmiştir. Rafael için Premier Lig'de kulüp çalıştırmak ayrı bir önem taşıyordu. Bu yüzden hayalini gerçekleştirmek için karşısına çıkan fırsatı değerlendirmiştir. 2004 yılında Liverpool teknik direktörü olarak kulüpte göreve başlamıştır.
 • Kulüpte çalıştığı dönemlerde şampiyonlar ligi kupasını kazandırmış, ayrıca şampiyonlar liginde üç final oynamış ve kulüp için tarihinde bir rekor olan 86 puanla Premier Ligi 2. sırada bitirmiştir. 6 sezon geçirmiştir kulüpte. Çeşitli nedenlerden dolayı Liverpool'dan ayrılmak zorunda kallmıştır. Haziran 2010'da İnter Milan'ın teknik direktörü olarak göreve başlamış ve 2 sezon kulübü çalıştırmıştır.
 • 2 sezon çalıştırdıktan sonra kulüpten ayrılmış ve ülkesine dönmüştür. Eşiyle beraber ‘Montse Benítez Hayır Vakfı’nı kurmuştur. 

 

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Admin
HIIT Kardiyo
Neymar Jr
Yağ Yakıcılar
Manchester City
Juventus Fc
Liverpool Fc
Luka Dončić