Yağ Yakıcılar

Yağ Yakıcılar

Yağ yakıcılar, büyük küçük çoğu insanın başvurduğu çok çeşitleri olan zayıflamak için kullanılan maddelerdir. Bu maddelerin doğal formları olduğu gibi supplement(ek gıda) formları da bulunmaktadır. 

BÖLÜM 1
Yağ Yakıcı Çeşitleri

Supplement Tarzı:

 • L-Karnitin
 • CLA
 • Taurin
 • Kafein
 • Yeşil Çay Ekstratı
 • Kırmızı Biber Ekstratı
 • Turunç Ekstratı

Doğal Besinler:

 • Kırmızı biber
 • Yeşil çay
 • Kahve
 • Yağsız yoğurt
 • Su ve limon

 

BÖLÜM 2
L-Karnitin

L-karnitin vücut tarafından sentezlenebilen aminoasit türevi(lizin&metiyonin) bir maddedir. Temel görevi kandaki yağ asitlerini mitokondrilere taşıyarak yağ yıkımına yardımcı olmaktır. Egzersiz sırasında kaslardaki glikojen depolarının bitmesi sonucu depo yağlardan enerji elde edilmesine destek verir. L-karnitin belli başlı besinlerde bulunmaktadır. Egzersizden 40-45 dakika önce alınması ve en az yarım saat egzersiz yapılması şartıyla işe yaramaktadır. Egzersiz yapılmayan günlerde alınması durumunda hiçbir işe yaramamaktadır. Şu ana kadar L-karnitinin  vücuda zarar verdiğine dair bir sonuca varılamamıştır. Kullananların çoğunun fayda sağladığına dair geri dönütler alınmıştır.

BÖLÜM 3
CLA

Cla kuvvetli bir antioksidandır. Cla yağ yakmaktan ziyade yağ depolamayı engeller. Cla, esansiyel bir yağ asididir.(doymamış) Aspir bitkisinden elde edilir. Doğal olarak kırmızı ette bulunabilen Clanın, antioksidan özelliği sayesinde kanser ve tümör oluşumunu engellediği söylenmektedir. İnsan vücudunun yağları depolamak için ürettiği 'lipoprotein lipaz' hormonunu baskılayarak yağ depolanmasını kısıtlar. Ancak bunu kullandıktan sonra egzersiz yapmak gerekir. Farelerde yapılan çalışmalarda, bu maddeyi kullanan farelerin yağ oranlarının düştüğü gözlenmiştir. Genel görüş olarak L-karnitin kadar etkili olmadığı söylenmektedir.

BÖLÜM 4
Taurin

Taurin, sinir sisteminde kalsiyum ve potasyum dengesini sağlayan maddedir. İnsan vücudunda doğal olarak üretilir ve sistein türevi aminoasittir. Ayrıca yumurta, balık, istiridye, midye, et gibi besinlerde de bulunur. Taurinin kalp sağlığı için çok önemli olduğuna dair araştırmalar bulunmaktadır. Taurinin gerekli dozunda ve hekim bilgisi dahilinde kullanılması gerekmektedir. Fazla alınımında kalp ve sinir sistemiyle ilgi bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir.

BÖLÜM 5
Kafein

Kafein, spor öncesinde alınırsa kasları uyararak spor esnasında kişinin daha dinç olmasını sağlamasının yanında yağ yakımını da desteklemektedir. Zayıflamak isteyenlerin beslenme programının vazgeçilmezi olan kafein, doğru kullanımında etkili olduğu gösterilmiştir. Ancak uygun alınmadığında uyku bozuklukları başta olmak üzere birçok dengesizliğe neden olur.

BÖLÜM 6
Kırmızı Biber Ekstratı

Kırmız biber ekstratı içinde kapsasin maddesi bulunur. Bu madde vücuttaki ısıyı arttırarak yağ yakımını ve kan dolaşımını arttırır. Doğru kullanımında etkili ve zararsız olduğu söylenmektedir.

BÖLÜM 7
Yeşil Çay Ekstratı

Yeşil çay ve ekstratı kamelya bitkisinden elde edilir. Kuvvetli bir antioksidan ve antienflamatuar özellikleri vardır. Yağ yakımına yardımcı olduğuna dair araştırmalar vardır. İçerisindeki maddeler sayesinde termojeneze neden olarak yağ yakımı sağlar. Ancak ekstrat kullanmak yerine yeşil çayı içmenin daha iyi olduğu spor adamları tarafından söylenmektedir.

BÖLÜM 8
Turunç Ekstratı

Turunç ekstratı(citrus aurantium), küçük miktarlarda 'synephrine' içerir. Bu madde sağlık açışından bazı sıkıntılar doğurabilmektedir. Yağ yakımını desteklediği ancak kalp damar sağlığını olumsuz etkileyebileceği rapor edilmiştir.

BÖLÜM 9
Yağ Yakıcı Doğal Besinler

Kırmızı biber: Kırmız biber içindeki madde sayesinde termojenik etki ile yağ yakımını destekler.

Yeşil çay: Yeşil çay, zayıflamak isteyenlerin diyet listesinden eksik olmayan günde en az 2 kez tükettikleri yağ yakımında etkili bir çaydır.

Su ve limon: Özellikle sabah aç karnına içilirse yağ yakımında etkili olduğu bilinmektedir.

Kahve: Kahve içeriğindeki kafein sayesinde yağ yakımını desteklediği için sporcuların vazgeçilmez içecekleri arasındadır.

Yağsız yoğurt: Yoğurt, özellikle yağsız olduğunda içerdiği probiyotikler sayesinde sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırır ve yağ yakımını destekler. Limon ve pul biber ile karıştırılıp kür şeklinde yenildiğinde etkili olduğu saptanmıştır.

BÖLÜM 10
Yağ Yakıcılar Hakkında

Yağ yakıcı, ister supplement olarak ister doğal olarak alınsın egzersiz yapılmadığı sürece hiçbir işe yaramaz. Yağ yakıcıların alındığı süreçte diyet de yapılmalıdır. Aksi taktirde yakılan yağı vücut tekrar depolayacaktır. Hekim bilgisi dahilinde alınması daha doğru ve iyi sonuçlar verecektir.

Bu İçeriğe Tepki Ver

1
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

HIIT Kardiyo
Rafael Benitez
Neymar Jr
Manchester City
Juventus Fc
Liverpool Fc
Luka Dončić