Microsoft Office

Microsoft Office

Microsoft Office, Microsoft firması tarafından ilk olarak 1989 yılında tanıtılan, çeşitli işletim sistemlerinde kullanılabilen, sunucular ve hizmetler sunan bir ticari ofis yazılım paketidir. Yazılımın mobil cihazlar için kullanılan versiyonu Microsoft Office Mobile ise ilk olarak 2000 yılında tanıtılmıştır.

Microsoft Office programları günümüzde pek çok meslek grubu ve eğitim seviyesi için bilinmesi zaruri hale gelmiş temel bilgisayar programlarıdır. Bir paket halinde kullanıcılara sunulan MS office programlarından en çok kullanılanlar şunlardır:

  1. Word
  2. Excel
  3. Powerpoint
  4. Outlook
  5. Access

BÖLÜM 1
Word

Bilgisayarda yazı yazma ve biçim düzenleme gibi amaçlarla kullanılan programlar sözcük işlem programları olarak adlandırılır. Bu programlardan en gelişmiş ve en yaygın olarak kullanılanı microsoft word programıdır. Bu program çok zengin işlem ve biçimlendirme fonksiyonlarına sahiptir. Word programı sayesinde  yazılan bir metindeki istenilen herhangi bir kelime tüm metinden değiştirilebilir, grafikler ve tablolar oluşturulup basit çizimler yapılabilir. Farklı yazı türleri ve çeşitli boyutlarda değişik renklerde yazılar yazılabilir. Sözcük denetimi özelliği sayesinde hatalı yazılan kelimelerin düzeltilmesi sağlanır. Word ilkokuldan iş hayatımıza kadar pek çok yerde kullandığımız her bilgisayarda olan bir programdır

BÖLÜM 2
Excel

Ms excel veri hesaplama ve tablo oluşturmaya yarayan bir programdır. Excel'i kullanarak sayısal değerleri otomatik olarak toplayıp tablolar ve basit grafikler oluşturabiliriz. Excel programını ilk açtığımızda satırlar ve sütünlar içerisinde bulunan boş hücreler ile karşılaşırız. Bu hücrelere sayısal, metin veya excel programına ait formüller girerek bir çalışma dosyası oluşrurabiliriz. Excel ile her türlü veriyi tablo halinde tutar ve ihtiyaç duyuldugu zaman bu verilerden çeşitli analizler ve hesaplamalar yapabiliriz. Excel'de çok sayıda formül vardır. Bu formülleri kullanarak istenilen hücrelerde çeşitli matematiksel işlemler yapılarak bulunan sonuç istenilen başka bir hücreye aktarılabilmektedir.

BÖLÜM 3
Powerpoint

İş veya eğitim hayatımızın pek çok yerinde çeşitli konularda sunumlar hazırlarız. Ms Powerpoint sunum oluşturmak için kullanılan en yaygın programdır. Powerpoint programını kullanarak hazırladığımız sunumlarda hareketli resim ve yazı ile çeşitli efektler kullanarak sunum yaptığımız topluluğu etkileyebiliriz. Programın içinde bulunan arka fon ve hazır efektleri kullanarak etkileyici bir sunum hazırlamak mümkündür. Bunların dışında sunumlarımıza grafik , 3 boyutlu nesneler ve resim gibi çeşitli eklemeler de yapabiliriz.

BÖLÜM 4
Outlook

Ms Outlook, elektronik postalarımızı göndermemizi, almamızı ve yönetmemizi sağlayan bir programdır. E-posta özelliğinin yanı sıra takvim ve arkadaşlar gibi kişilerimizi de yönetmemizi sağlar. Kullanıcılar OmeDrive ile 15 GB ücretsiz depolama alanına sahiptirler. Outlook'un web versiyonundaki Skype hizmetini kullanarak kişilerimiz ile anlık sohbet gercekleştirebiliriz. 

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Solid State Disk (SSD)
Programlama Dili
Veritabanı
Artırılmış Gerçeklik
Wireless (Kablosuz İletişim)
Bilgisayar Ağları
İşlemci
Anakart