Muhsin Yazıcıoğlu

Muhsin Yazıcıoğlu

Muhsin Yazıcıoğlu, bir siyasetçi, BBP (Büyük Birlik Partisi)'nin kurucusudur.

Muhsin Yazıcıoğlu Sivas Şarkışla'da 31 Aralık 1954 yılında dünyaya gelmiştir. Annesi Fidan Yazıcıoğlu babası ise Halit Yazıcıoğlu'dur.

Yazıcıoğlu'nun asıl mesleği veterinerliktir. Bu bölümün eğitimini Ankara üniversitesinde almıştır. Eşi Gülefer Yazıcıoğlu ile burda tanışmıştır ve çiftin iki çocuğu olmuştur. 

BÖLÜM 1
Muhsin Yazıcıoğlu Ölümü

25 Mart 2009'da Muhsin Yazıcıoğlu, Kahramanmaraş mitinginden Yozgat mitingine hareket etmekte olan helikopterin içindedir. Bu helikopter Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde bulunan Keş Dağı'na düşmüştür. Helikopter düştükten sonra İHA muhabiri İsmail Güneş 112'yi aramıştır. Bacağının kırık olduğunu söyledikten sonra Sivas il başkanı olan Erhan Üstündağ'ın inlediğini, BBP Sivas il başkanı yardımcısı Murat Çetinkaya ve pilot Kaya İstektepe'den herhangi bir yaşam belirtisi olmadığını bildirmiştir, Muhsin Yazıcıoğlu'nu ise göremediğini belirtmiştir. Bu konuşmalar İsmail Güneş'in son konuşması olmuştur.

Kazadan 48 saat sonra 17 gönüllü civar köylüleri tarafından Muhsin Yazıcıoğlu dahil 6 kişinin naaşı ve uçağın enkazı bulunmuştur. 48 saat süren arama çalışmaları enkazın 115 km uzağında yapılmıştır.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesi ölümünden 6 gün sonra 31 Mart 2009 yılında Kocatepe Camii'nde düzenlendi. Cenazesine basın mensupları dahil 700.000 kişi katılmıştır. Cenazesi Tacettin Dergahı'na gömülmüştür.Bu Muhsin Yazıcıoğlu'nun vasiyetidir. 

BÖLÜM 2
Siyasi Hayatı

1968 yılında Şarkışla'da genç ülkücüler hareketine katıldı. Daha sonra Ankara'da 1972'de Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde çalışmalara başladı. Burada genel başkan yardımcılığı ve genel başkanlık görevinde bulunmuştur. 1978 yılında yapılan Bahçelievler ve Kahramanmaraş katliamıyla suçlandı, ama suçsuz olduğu anlaşıldı.

1978-1980 yılları arasında MHP (Milliyetçi Hareket Partisi)'nde genel başkan müşavirliği yaptı. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda yargılandı ve yedi buçuk yıl hapishanede yattı. Ama bu ceza siyasi hayatı açısından bir sıkıntı doğurmamıştır. Burada kendi şiiri olan "üşüyorum" adlı şiiri yazmıştır.

20 Ekim 1991 yılında RP (Refah Partisi), MÇP (Milliyetçi Çalışma Partisi) ve IDP (Islahatçı Demokrasi Partisi)'nin oluşturduğu ittifaktan Sivas'tan milletvekili oldu.

Muhsin Yazıcıoğlu, 7 Temmuz 1992 yılında beş milletvekili arkadaşıyla BBP( Büyük Birlik Partisi)'ni kurdu ve başkanı oldu.

24 Aralık 1995'te yapılan erken seçimlerde ANAP ile ittifak yaparak yeniden Sivas milletvekili oldu. 28 Şubat 1996 yılında ANAP'tan istifa ederek BBP'ye geri döndü. 

 

Bu İçeriğe Tepki Ver

1
Bravo
1
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Aziz Sancar
Ali Atay
Frida Kahlo
Demet Akbağ
Steven Holl
Amedeo Modigliani
İvan Pavlov
Bergüzar Korel