Labioplasti

Labioplasti

Cerrahi yöntemlerle vajinada bulunan iç dudakların kesilmesiyle estetik anlamda vajinanın küçülmesi veya düzeltilmesi işlemidir. Çeşitli sağlık sorunları ya da sıkça tekrarlanan cinsel birliktelik nedeniyle vajina bölgesinde deformasyon ve sarkmalar olur. Bu deformasyon ve sarkmalar labiaplasty operasyonu yapılarak giderilebilir. Bu operasyon bakire olan veya olmayan, ciddi sağlık sorunu bulunmayan, daha önce doğum yapmış ya da yapmamış her kadına uygulanabilir. Bu operasyonla birlikte, vajinadaki genital dudakların neden olabileceği sağlık sorunlarının da önüne geçilmiş olur. İleri dönemde çocuk düşünenler içinde bu operasyonun herhangi bir sakıncası yoktur. Labiaplasty operasyonu sırasında istenmeyen bir takım komplikasyonlar gelişebilir. Bu nedenle bu tür bir estetik operasyona karar veren bayanların işinde uzman doktor seçmesi gerekir.

BÖLÜM 1
Labioplasti Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Vajina bölgesinde deformasyon, iç dudaklarda sarkma, şekil bozukluğu gibi problemleri olan ve bunlardan kurtulmak isteyen tüm kadınlara yapılabilir. Bu tür problemler kadınlarda özgüven eksikliği yaratabileceği gibi cinsel birliktelik esnasında çekingenlik göstermesine de sebep olabilir. Bu nedenle partnerler arasında bazı sıkıntılar ve sorunlar gelişebilir. Ayrıca bu tür problemlere sahip olan kadınlar mini etek, bikini giymekten çekinebilmektedir.

Dudak sarkmaları bazı durumlarda idrar yolu hastalıklarına da neden olabilmektedir. Vajinal akıntı da bu sorunlar arasında yer alır ve operasyonun yapılması ile beraber kişi bu sorunlarından tamamen kurtulur.

BÖLÜM 2
Genital Dudaklarda Büyüme ve Sarkma Nasıl Olur?

  • Normal doğum sırasında iç dudaklarda yırtılma olabilir
  • Bazı kaza veya travmalarda sarkma meydana gelebilir
  • Aşırı zayıflık problemi nedeniyle iç dudaklar belirgindir
  • Sürekli kilo alıp verme, dudaklarda sarkma yaratabilir
  • Birden fazla çocuk yapan bayanlarda sarkma, büzülme gibi sorunlar görülebilir
  • Yaşlılık dönemiyle beraber gelişen doku kayıplarıyla sarkma olabilir
  • Vajinal hastalıkların tedavilerinden sonra deformasyonlar meydana gelebilir
  • Cinsel birliktelik esnasında vajinanın aşırı zorlanması sonrası sarkma ve deformasyon gelişebilir

BÖLÜM 3
Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti operasyonunda probleme neden olan dokular yerinden çıkarılır. Bu cerrahi yöntem neşter ya da lazer ile uygulanabilir. Fakat, verilere göre lazer yöntemi ile yapılan operasyon sonrasında cinsel birliktelikte his kaybı sorunları meydana geldiği bilinmektedir. Eğer hasta lazer operasyonu ile tedaviyi yaptırmak isterse mutlaka uzman bir doktora başvurmalıdır. Neşter ile operasyon sırasında iç dudaklara eriyen dikişler atıldığı için ilerleyen günlerde dikiş alımı gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Bilgin
Admin
Çölyak
Bacak Hastalıkları
Karaciğer Hastalıkları
Fenilketonüri
Bademcik İltihabı
Kist
Koah
Kalp Krizi