Kanada

Kanada

Kanada,  Dünya genelinde ikinci ve Kuzey Amerika’nın en büyük ülkesidir.  Geniş, el değmemiş manzarası, kültürleri ve çok yönlü tarihi ile dünya çapında üne sahip olan Kanada, dünyanın en zengin ülkelerinden ve önemli bir turizm merkezlerinden biridir.

Kanada, çok uzak mesafelere ve zengin doğal güzelliğe sahip bir ülkedir. Ekonomik ve teknolojik olarak ve birçok yönden, iki ülke arasında önemli farklılıklar olmasına rağmen, güneyindeki komşusu ABD ile yakından benzer. Her iki ülke de, Yerli halkları üzerinde uzun süredir devam eden bir sömürgecilik geçmişine sahipken, Kanada, İngiliz mirasıyla tamamen mutlu ve Kanadalılar bununla gurur duyuyor. Kanada'nın şu anki yerleşik çevresi ve etkisi, başlıca iki Avrupa ülkesi olan İngiltere ve Fransa'dan gelen göçmenlerden gelmiştir. Bu ikili doğa, Amerika Birleşik Devletleri'nden ve Kanada'nın bazı bölgelerinde, özellikle Quebec ve New Brunswick bölgelerinde çok farklıdır, Kanadalılar öncelikle Fransızca konuşur. Kanada, 1867 yılında İngiliz parlamentosunun bir eylemi ile kendi kendini yöneten bir egemenlik haline geldi ve halen Milletler Topluluğu’nun bir üyesidir.

Kanadalılar genellikle çok yüksek bir yaşam kalitesine sahiptir. Kanada sürekli olarak ekonomik özgürlük, yolsuzluk, medeni haklara saygı ve daha pek çok konuda endeksler almaktadır. Yurtiçinde, ülke kendi kültürel ve dilsel olarak farklı popülasyonları arasında uzlaşma görüşmelerinde bir miktar başarı göstermiş, dilin, kültürün ve hatta tarihin tüm ülkede önemli ölçüde değişebileceğini düşünen zor bir görevdir. ABD’nin bir eritme potası olarak kabul ettiği geleneksel imajına benzer şekilde, Kanada’da, özellikle de şehir merkezlerinde yaşayan dünyanın dört bir yanından birçok farklı azınlık bulunmaktadır.

BÖLÜM 1
İklim

İklim

Genel olarak, çoğu yerde kışlar, kuzey Avrasya ile eşit olarak, dünyanın çoğundan daha sert geçer. En kalabalık bölge, güney Ontario, orta batı ve kuzeydoğu ABD'nin sınır bölgelerine benzer şekilde daha az şiddetli bir iklime sahiptir. Nunavut'un başkenti Iqaluit, Kuzey Kutup Dairesi'nin hemen güneyindedir ve Temmuz ortalamalarının sadece 12 ° C  olduğu Temmuz ve Ağustos ayları hariç çok soğuk kalır. Öte yandan, Britanya Kolombiyası'nın kıyıları enlemleri için çok ılımandır, kışın çoğunda donma noktasının üzerinde kalır.

Birçok iç şehir, özellikle de Prairies'deki şehirler, bazen çok hızlı bir şekilde aşırı sıcaklık dalgalanmaları yaşar. Kuru bir iklim nedeniyle, 2300-2600 yıllık saat aralığında parlak güneşlenme saatleri bol miktarda bulunur.

Ortalama sıcaklık, Kanada’da genellikle ABD’de ve Batı Avrupa’dakinden daha soğuk olduğundan, Ekim ve Nisan ayları arasında ziyaret ederseniz yanınızda ceket ve diğer kışlık kıyafetleri getirmeyi unutmayın. Yılın geri kalanı, ülkenin çoğu yerinde, gündüz yüksekleri genellikle 15 ° C'nin üzerindedir ve genellikle gün boyunca 20 – 30  ° C aralığındadır.

BÖLÜM 2
Bayramlar

Yeni yıl günü - 1 Ocak

Aile Günü - Şubat ayının 3. Pazartesi günü

İyi Cuma - genellikle bazen Mart ayı sonlarında veya Nisan başında

Paskalya Pazar - İyi Cuma Sonrası Pazar

Victoria Günü - 24 Mayıs'tan önceki Mayıs ayının son Pazartesi

Kanada Günü-1 Temmuz

Sivil Gün - Ağustos ayının ilk Pazartesi günü

İşçi Bayramı - Eylül ayının ilk Pazartesi günü

Şükran Günü - Ekim ayının ikinci Pazartesi günü

Cadılar Bayramı -31 Ekim

Anma Günü - 11 Kasım

Noel - 25 Aralık

Boks günü-26 aralık

Ayrıca Kanada İşçi Bayramı'nın 1 Mayıs'ta, dünyanın çoğunda olduğu gibi değil, Eylül ayının ilk Pazartesi günü kutlandığını unutmayın.

BÖLÜM 3
Siyaset

Siyaset

Kanada hükümeti, İngilizlerden miras kalan ve İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda'nınkine benzer Westminster sistemine dayanan bir meclis demokrasisidir. Kanada'da Genel Vali olarak görevini sürdüren Julie Payette tarafından temsil edilmektedir. Monarşi çoğunlukla bir muhatap olarak hizmet eder ve pratikte Başbakan, kabine ve Parlamento neredeyse tüm gerçek politik gücün kaynağıdır.

Kanada federal bir eyalettir ve Kanada eyaletlerinin özerkliği oldukça fazladır. Her ilin kendi yasama organı ve eyalet hükümeti vardır ve Kanada anayasası sadece il yargı yetkisinin belirli alanlarını tanımlar. Örneğin, her il kendi içme yaşını, asgari ücretini, satış vergisini, iş düzenlemelerini belirler ve kendi yol, sağlık ve eğitim sistemlerini yönetir. Üç bölgenin yasama meclislerinden ikisi (Nunavut ve Kuzeybatı Toprakları) partizan olmadıkları için kendine özgüdür yani hiçbir siyasi parti temsil edilmez.

Federal düzeyde üç ana parlamento partisi var: şu anda yöneten Liberal Parti (merkez), muhalefet Muhafazakar Partisi (merkez hakkı) ve Yeni Demokrat Parti.

BÖLÜM 4
Şehirler

Şehirler

Ottawa - Nehrin karşısındaki Quebec manzaralı Doğu Ontario'da bulunan, Kanada'nın ulusal başkentidir. Parliament Hill'e, birçok ulusal müzeye, ByWard Market'e ve en iyi Kanada Günü kutlamalarına ev sahipliği yapar.

Calgary - Kendinden emin ve modern, Calgary şu anda Kanada'da hiçbir yerde olmadığı bir patlama yaşıyor. Her yaz şehirdeki Calgary'deki çiftlik mirasının kutlaması olan Calgary Stampede'ye ev sahipliği yapmaktadır. Şehir aynı zamanda Calgary Kulesi, Calgary Hayvanat Bahçesi ve Kanada Olimpiyat Parkı'na ev sahipliği yapmaktadır.

Halifax - Dünyanın en büyük ikinci doğal limanına ev sahipliği yapan Halifax, sömürge zamanlarına dayanan mimarisiyle tarih açısından zengindir. Şehir çok kompakt ve yürünebilir, yani çoğu aktivite kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Citadel Hill, Kanada Atlantik Müzesi, Kamu Bahçeleri (Kanada'daki en eski park) ve Pier 21 civardaki gezilebilecek turistik mekanlardır.

Montreal - Kanada'nın en büyük metropolü olan Montreal, Kuzey Amerika'daki en eşsiz şehirlerden biridir. Kanada'nın frankofon kültürünün kültürel kalbidir ve kentin çok dilliliği tanımlayıcı özelliklerinden biridir.

Québec Şehri - Québec'in tarihi kenti, büyük kış festivali ve Chateau Frontenac gibi muhteşem mimarisi ile tanınan başkenttir.

Toronto - Kanada'daki en büyük şehir olan Toronto, Kanada'nın ekonomik ve kültürel başkentidir. Toronto, çeşitliliğiyle gurur duymaktadır ve CN Kulesi gibi simge yapılarla ünlüdür. Ancak Toronto aynı zamanda kaliteli alışveriş, mutfak ve kültürel olanaklar sunan sonsuz mahallelere ev sahipliği yapan çok eklektik bir şehirdir. Şehir aynı zamanda dünyanın üçüncü büyük canlı tiyatro sahnesine de ev sahipliği yapmaktadır.

Vancouver -Kendisine özgü bir şehir olan Vancouver temiz, modern ve verimlidir. Vancouver, aynı gün plaja ve kayak pistlerine varabileceğiniz bir şehirdir. Şehir ayrıca 2010 Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmıştır.

Whitehorse - Alaska Karayolunun orta noktası, Kanada'nın kuzeyindeki açık hava etkinliklerine açılan ünlü bir şehirdir.

Kaynaklar

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Fransa
Balıkesir
Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Trabzon
Çanakkale
Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Karadeniz Bölgesi
İç Anadolu Bölgesi