Jair Bolsonaro

Jair Bolsonaro

Emekli subay ve politikacı olan Jair Bolsonaro, Brezilya'nın 38. devlet başkanıdır.

Brezilya'da sağ görüşlü muhafazakar bir parti olan Sosyal Liberal Parti (PSL) üyesi Bolsonaro, 1991-2018 yılları arasında Rio de Janeiro milletvekilliği yaptı. 2018'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerine Sosyal Liberal Parti'den adaylığını koyan Bolsonaro, sağcı ve muhafazakar görüşleriyle uluslarası basın tarafından "Tropic Trump" lakabıyla anılmaya başlandı. Milletvekilliği döneminde eşcinsel evlilikler, kürtaj, uyuşturucunun legalitesi ve kadınların çalışma hayatında erkeklerle eşit ücret almaları gibi konularda tartışmalı yorumlarda bulunan Bolsonaro, başkanlık seçim kampanyasında sol görüşlü adaylara karşı oldukça sert bir tutum takındı. 

7 Ekim 2018'de yapılan genel seçimlerin ilk turunu birincilikle kapatan Bolsonaro, 28 Ekim 2018'de yapılan ikinci seçim turunda da oyların %55,1'ini aldı ve en yakın rakibi İşçi Partisi adayı Fernando Haddad'ı geçerek devlet başkanı seçildi.

 

BÖLÜM 1
Çocukluk ve Gençlik Yılları

 • Tam adı Jair Messias Bolsonaro olan Jair Bolsonaro, 21 Mart 1955'te Brezilya'nın güneydoğusundaki São Paulo kentinde, Perci Geraldo Bolsonaro ve Olinda Bonturi çiftinin altı çocuğundan üçüncüsü olarak dünyaya geldi. 
 • Babası üniversite mezunu olmayan bir diş hekimiydi. Bolsonaro ailesi Jair'in doğumundan bir süre sonra Eldorado'ya taşındı.
 • Jair Bolsonaro, okuldaki son yılında Brezilya Ordusu Hazırlık Okulu'na girdi ve daha sonra "Academia Militar das Agulhas Negras"a gönderildi. 1977'de oradan mezun oldu ve bir süre ordunun paraşütçü biriminde görev yaptı.
 • Askerde 17 yıl görev yapan ve Kaptan rütbesine ulaşan Bolsonaro, 1986 yılında 'Veja' dergisine düşük maaşlar ve memurların işten çıkarılmasıyla ilgili şikayette bulunmasıyla dikkat çekti. Verdiği röportajdan dolayı üstleri tarafından azarlansa da; diğer subaylara, askeri personelin eşlerine ve aşırı sağ eylemlere karışmaya devam etti.

BÖLÜM 2
Kariyeri

Kariyeri
 • Jair Bolsonaro, 1988 yılında askerlikten emekli olmasıyla birlikte, siyasi kariyerine Hristiyan Demokrat Parti (PDC) önderliğinde başladı ve Rio de Janeiro'da belediye meclis üyeliğine seçildi. Ertesi yıl "Federal Milletvekili" olarak görev yapmaya başladı ve bu görevini 1 Şubat 1991 tarihine kadar sürdürdü.
 • 1990 yılında PDC Genel Başkan Yardımcılığı'na getirilen Bolsonaro, Şubat 1991 "Federal Kongre Üyesi" olarak seçildi ve Şubat 1995' kadar art arda altı dönem görev yaptı.
 • 1995 yılında İlerici Parti'yle (PP) birleşerek kurulan Reform İlerleme Partisi'ne (RPP) destek verdi. O yıl, RPP çatısı altında "Federal Kongre Üyesi" olarak tekrar seçildi ve 1 Şubat 1995'te ikinci görev süresi için göreve başladı. Sonrasında aynı göreve, PPB çatısı altında 1999 ve 2003 yıllarında iki kez daha seçildi ve sonrasında 2003-2005 yılları arasında Brezilya İşçi Partisi'ne (PTB) katıldı.
 • Brezilya İlerleme Partisi'yle (PPB) 2007 ve 2011'de iki kez daha federal kongre üyesi olarak seçildi ve 2016'ya kadar parti ile kaldı.
 • 2016'da Sosyal Hıristiyan Parti'ye (PSC) katıldı ve o yılın Mart ayında cumhurbaşkanlığı için aday olmak istediğini açıkladı. Ancak Ağustos 2018'de Sosyal Liberal Parti'ye geçiş yaptı ve adaylığını bu partiden ilan etti.
 • 7 Ekim 2018'de yapılan genel seçimlerin ilk turunu önde tamamlayan Bolsonaro, 28 Ekim 2018'de yapılan ikinci turdada %55.1 oranında oy alarak Brezilya'nın 38. devlet başkanı oldu.

BÖLÜM 3
Siyasi Görüşleri

Siyasi Görüşleri
 • Milliyetçi ve popülist görüşlere sahip, aşırı sağcı bir siyasetçi olan Jair Bolsonaro, kariyeri boyunca sol politikalara karşı güçlü muhalefeti nedeniyle eleştiri aldı. Seçmenler tarafından "Sağcı bir geleneksel muhafazakâr" olarak nitelendirilen Bolsonaro, eşcinsel evlilik, kürtaj, göç, uyuşturucunun serbestleştirmesi, toprak reformu ve laiklik gibi konulara şiddetle karşı çıkmasıyla biliniyor.
 • Kadınların hamile kalma olasılıkları nedeniyle daha az maaş almaları gerektiğine inanan Bolsonaro, aynı zamanda ücretli doğum iznine karşı çıkan yasalar çıkarmak için çalışmalar yapıyor. Bolsonaro, politikacı Maria do Rosário hakkında "tecavüze layık olmadığı" beyanında bulunarak, mahkeme tarafından potansiyel tecavüzcülük ve insan onuruna hakaret etmekle suçlandı.
 • "Playboy" dergisi ile yaptığı röportajda, eşcinsel bir oğlu sevemeyeceğini ve oğlunun bir kazada ölmesini tercih edeceğini söyledi. 
 • 1964'ten 1985'e kadar hüküm süren Brezilya askeri diktatörlüğünü kariyeri boyunca defalarca kez övdü. Bir televizyon programında "Eğer devlet başkanı olsaydım, kendi başına bir askeri darbe başlatırdım" açıklamasında bulundu.
 • İdeal aile planlamasını gerçekleştirebilmek için eğitimden yoksun olan düşük gelirli insanların toplumdan sterilize edilmeleri gerektiğini savundu.

BÖLÜM 4
Kişisel Hayatı

Kişisel Hayatı
 • Jair Bolsonaro'nun ilk evliliği Rogéria Nantes Braga ile oldu. Bu evlilikten Flávio, Carlos ve Eduardo adında üç erkek çocuğu sahibi oldular. Flávio ve Eduardo kardeşler büyüyünce politikaya atıldılar.
 • İlk evliliğini sonlandırdıktan sonra Ana Cristina ile evlenen Bolsonaro'nun bu evlilikten Renan adında bir oğlu oldu.
 • İkinci evliliğini de sonlandıran Bolsonaro, 2013 yılında, tek kızı Laura'yı doğuran Michelle de Paula Firmo Reinaldo Bolsonaro ile evlendi.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
1
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Aziz Sancar
Ali Atay
Frida Kahlo
Demet Akbağ
Steven Holl
Amedeo Modigliani
İvan Pavlov
Bergüzar Korel