Avicii

Avicii

“Avicii” sahne adıyla bilinen Tim Bergling, İsveçli müzisyen, DJ, remix sanatçısı ve plak yapımcısıdır. Stockholm'de doğup büyüyen sanatçı, henüz 16 yaşındayken müzik yapmaya başladı ve "single"larını internet üzerinden çeşitli mecralarda yayınlayarak popülerlik kazandı. Kısa süre içinde bir plak şirketinin dikkatini çeken Avicii, 2011 yılında, “‘Levels” adlı "single"ını piyasaya sürdü ve İsveç'te bir anda şöhret oldu. Ardından iki yıl sonra ilk albümü “True” yayınlandı.

Avicii'nin müziği, pop müzik ile elektronik müziğin kontrastından oluşuyordu. Albümleri önemli ticari başarılar elde eden sanatçının şarkıları, Dünya genelinde İsveç, ABD ve Avustralya gibi 15'ten fazla ülkenin müzik listelerinde zirveye yerleşti. Sonraki birkaç yıl boyunca dünyayı gezip çok sayıda hayran kitlesine ulaşan Avicii, 20 Nisan 2018'de, Muskat'ta kaldığı bir otelde psikolojik sorunları nedeniyle intihar ederek hayatını kaybetti. İntiharının ardından ailesi, onun hayatta yalnızca huzur aradığını ve sahne ışıklarından çekinen biri olduğunu belirtti. 

BÖLÜM 1
Çocukluk ve Gençlik Yılları

Çocukluk ve Gençlik Yılları
 • Avicii (Tim Bergling), 8 Eylül 1989'da İsveç'in Stockholm kentinde Klas Bergling ve Anki Liden çiftinin dört çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Annesi, 50'den fazla İsveç filmi ve dizisinde yer almış bir aktrist olan Avicii, müzisyen ve DJ olan ağabeyinden küçük yaşlarda etkilenmeye başladı.
 • Avicii henüz 16 yaşındayken, yaptığı elektronik şarkıları internetteki site ve forumlarda yayınlamaya başladı. İlk etapta tanınmış şarkıların remiksleri üzerine yoğunlaşan Avicii'nin çalışmaları çok sayıda insan tarafından farkedildi ve kısa sürede albüm teklifleri aldı. 
 • Daft Punk ve Steve Angello gibi müzisyen ve gruplardan ilham alan Avicii, derin bas ev sesleri melodik seslerle harmanlayarak kendi tarzını oluşturdu. Çalışmaları DJ Tiesto ve Pete Tong tarafından takdir gördü. Sonrasında Tiesto, Avicii'yi birkaç profesyonel DJ'le tanıştırdı ve bazı küçük mekanlarda sahne almasını sağladı.
 • Avicii 2010 yılına kadar, Little Boots ve Robyn gibi sanatçılar için remiksler hazırladı. Bu arada, “Bromance” ve “My Feelings for You” gibi kendi parçalarını yayınlamaya devam etti. “Bromance”ın remiks versiyonunda ünlü şarkıcı Amanda Wilson vokal yaptı.

BÖLÜM 2
Kariyeri

Kariyeri
 • Avicii, 2011 yılında büyük yankı uyandıran "Levels" adlı single'ını yayınladı. Şarkı uluslararası alanda başarı kazandı ve Avicii isminin pek çok ülkede duyulmasını sağladı.
 • "Levels"ın elde ettiği başarının ardından ünlü sanatçı DJ David Guetta'dan birlikte bir şarkı yapmaları üzerine teklif aldı. Guetta ile birlikte yaptıkları "Sunshine" isimli parça, dinleyiciler tarafından çok sevildi ve "Best Dance Recording" dalında Grammy ödüllerine aday gösterildi.
 • Avicii, 2012'de Miami'deki “Ultra Müsic Festival” da, Madonna ile birlikte “Girl Gone Wild” adlı parçasını seslendirdi. Sonrasında aynı festivalde, Lenny Kravitz ile birlikte yaptığı "Superlove" adlı single'ı piyasaya sürdü. ‘Facebook’ sayfasında iki milyondan fazla beğeni toplayan Avicii, aynı yıl "Two Million" adlı bir parça yayınladı ve dinleyicilerinin parçayı ücretsiz olarak indirebilmeleri için internette bir müzik platformu olan "Soundcloud"a yükledi.
 • İlerleyen aylarda "Silhouettes", "Dancing in my Head", "Stay with You" ve "Let it Go" gibi sevilen parçalar yayınlayan Avicii, 2012 yılında Nicky Romero ile birlikte "I Can Be the One" isimli parçanın şarkısını yaptı. Kısa sürede hit olan parça milyonlarca kişi tarafından ilgi gördü.
 • Avicii 2013 yılının başlarında, bugüne kadarki en başarılı single'ı olan “Wake Me Up”ı piyasaya sürdü. Şarkı Dünya çapında 20'den fazla ülkede müzik listelerinin zirvesine yerleşti. 
 • Aynı yılın sonunda Nile Rodgers ve Adam Lambert gibi isimlerle birlikte çalıştığı "True" albümü yayınlandı. Halk müziği ve elektronik müziğin bir karışımı olan “folktronica” adında bir tarzı yansıtan şarkıların bulunduğu albüm "Recording Industry Association of America" tarafından "Platinium Album of the Year" ödülüne lâyık görüldü. Ayrıca 2013 bitmeden ünlü Coldplay grubuyla birlikte "A Sky Full of Stars" şarkısını yaptı.
 • Avicii, 2015 yılının sonlarında, pop müzikle elektronik müziği harmanladığı ikinci albümü "Stories"i çıkardı. Sanatçının bu albümü de büyük başarı yakaladı ve "Billboard"un dans listesinde 1. sırada yer aldı.
 • Turne ve konserlerde yorulduğunu söyleyen Avicii, son konserini 2016 yılında İbiza'da gerçekleştireceğini açıkladı.

BÖLÜM 3
Kişisel Hayatı ve Ölümü

Kişisel Hayatı ve Ölümü
 • Avicii'ye yüksek alkol tüketimi ve buna bağlı endikasyonlar sebebiyle 2012 yılında akut pankreatit teşhisi kondu. Sonrasında safra kesesi alındı. Sağlık sorunlarına rağmen turne ve seyahatlerini sürdüren Avicii, zihinsel ve fiziksel sağlığını riske atmaya devam etti.
 • 2017 yılında açıkça depresyon ve intihar düşünceleri hakkında konuşmaya başladı. Şöhretin üzerinde yarattığı baskıdan etkilendiği yakın çevresi tarafından gözlemlenebiliyordu.
 • 20 Nisan 2018'de, cansız bedeni Umman'ın başkenti Muscat yakınında kaldığı otel odasında bulundu. Birkaç gün sonra ailesi bileklerini keserek intihar ettiğini açıkladı. Öldüğünde 28 yaşında olan sanatçının şarkıları hala milyonlarca kişi tarafından dinleniyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Aziz Sancar
Ali Atay
Frida Kahlo
Demet Akbağ
Steven Holl
Amedeo Modigliani
İvan Pavlov
Bergüzar Korel