Ali Koç

Ali Koç

Ali Yıldırım Koç , Türk iş insanı ve Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Ford Otosan ve Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı. 1907 Fenerbahçe Derneği'nin kurucuları arasında yer aldı ve 2004-2017 yılları arasında başkanlığını yaptı.

BÖLÜM 1
Hayatı

Hayatı

Rahmi Koç ve Çiğdem Simavi'nin erkek çocuğu olan Ali Koç, 2 Nisan 1967'de İstanbul'da doğdu. 1985'te Londra Harrow School'dan mezun oldu. Rice Üniversitesi'nde işletme üzerine lisans eğitimi aldı. Harvard Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde yüksek lisansını bitirdi.Talebelik senelerinde aile holdinglerinin çeşitli kademelerinde görev aldı. 1990'da J.P. Morgan'da stajyerlik yaptı. Aynı sene American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı ile iş hayatına başladı. Askerlik görevini 1992'te yerine getirdi. 1992-1994 seneleri arasında Morgan Stanley'de analist olarak çalıştı. 1997'de Koç Holding Stratejik Tasarılama Grubu bünyesinde Yeni İş Geliştirme Koordinatörü olarak çalışmaya başladı ve sonraki senelerde üst düzey görevlerde bulundu.

2005'te Nevbahar Demirağ ile izdivaç evlendi ve bu evlilikten iki çocuk sahibi oldu. 2012'de Rahmi Koç sonrasında Ford Otosan İdare Heyeti Başkanlığı görevine seçildi. 2013'te Bank of America bünyesinde, bilinen 13 öncü ismin görev alacağı "Bank of America Global Danışmanlık Komitesi"ne girdi. 2016'da Mustafa Koç'un yaşamını yitirmesi sonrasında Koç Holding'in idare heyeti başkanlığına Ömer Koç geçti, Ali Koç ise Yönetim Heyeti Başkan Vekili olarak atandı. 2017'de ise Yapı Kredi Bankası Yönetim Heyeti Başkanlığı görevine seçildi. Yıl içinde Forbes Türkiye'nin “En Zengin 100 Türk” listesinde 700 milyon dolarlık servetiyle 50. sırada bulundu.

Koç bu arada Ark İnşaat, Bilkom, Digital Panorama, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, Koç Sistem, Koçtaş, Koç Finansal Hizmetler, Otokar, Otokoç ve Setur gibi şirketlerin de Yönetim Heyeti Başkanı, URAK - Milli Rekabet Araştırmaları Derneği’nde Başkan, Endeavor Derneği’nde Yönetim Heyeti Azası, DEİK’de Yönetim Heyeti Azası ve TÜSİAD’da Yönetim Heyeti Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

BÖLÜM 2
Spor Hayatı

Spor Hayatı

1907 Fenerbahçe Derneği

Ali Koç ağabeyi Mustafa Koç ile birlikte 1907 Fenerbahçe Derneği'nin kurucuları arasında bulundu. Kuruluş emellerini "Fenerbahçe Spor Kulübüne hizmet" olarak izah eden dernek, Fenerbahçeli çeşitli iş insanını bünyesinde barındırmaktadır. Fenerbahçe ile yakın ilişki içinde olan derneğin başkanlığını 2004-2017 seneleri arasında Ali Koç üstlendi. Koç, 2018 Fenerbahçe başkanlık seçimleri öncesinde 13 Kasım 2017 tarihinde dernek başkanlığından istifa etti. Başkanlık döneminde genel olarak 10 Kasım Atatürk'ü anma günü ve Atatürk haftalarında 1907 Fenerbahçe Derneği, 1907 ÜNİFEB azaları ve binlerce Fenerbahçeli taraflar ile Anıtkabir ziyaretlerine katılması ile medyada yer buldu. Bu daha sonra anane haline geldi. Bu arada 2016'da 1907 Fenerbahçe e-Spor heyetti. Ali Koç Fenerbahçe başkanı olması vaziyetinde e-spor takımının tamamiyle kulüp bünyesine alınacağını dile getirdi. 2004 sonrasında ÜNİFEB ile Anıtkabir ziyaretleri, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda 1907 tribünün oluşturulması, kulüp tarihini işleyen Asr-ı Fener isimli yapıtın yayımlanması, "Fenerbahçe Destanı" isimli tiyatronun Anadolu'nun çeşitli yerlerinde gösterilmesi, 3 Temmuz süreci için adaletli yargılanma talebini ortaya koyan Adalete Fener Yak! kampanyası ile 500 binden fazla dijital imzanın toplanması ve e-spor takımın kurulması dernek başkanlığı döneminde faaliyete geçen şeylerdi.

Fenerbahçe SK

Fenerbahçe kurultay azası olan Ali Koç değişik dönemlerde kulüp idareninde bulundu. İlk sefer 2006'da Fenerbahçe İdare Heyeti’na girdi. Koç'lar genel olarak spor kulüplerine aza olarak destek olsa dahi idarede bulunmuyordu. Bu yüzden Ali Koç, ailesindeki bir tutumu değiştiren isim oldu. Koç, Fenerbahçe'de Aziz Yıldırım'ın listesinde asbaşkanlığa kadar yükseldi ve iki dönem görevde kaldı. Asbaşkanlık döneminde ‘Müessesesel İletişimden Mesul Yönetici ve Fenerbahçe Koleji İdare Heyeti Başkanı’ olarak görev aldı. 2012'de ailevi nedenlerden dolayı yeni idarede görev almak istemedi.Sonraki senelerde hem idare heyeti azalığı hem de başkanlık görevi için isimi geçen isim oldu. Koç bu dönemlerde Yıldırım'ı açık bir şekilde destekledi.

Koç'un Fenerbahçe yönetiminde olduğu dönemde Türk futbolu 3 Temmuz sürecini yaşadı. Koç hem bu süreçte hem de sonraki dönemlerde Fenerbahçe için etkin olan isimdi. Dava sürecinde ve kamuoyunda öne çıkan isimlerden oldu. "Adalete Fener Yak" kampanyası için toplanan 500 binden fazla imzayı Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na teslim ederek istişarelerde bulundu. Süreç ile ilgili dönemin TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ı sert şekilde tenkit etti, sürecin çarpıtılarak anlatıldığını dile getirdi. Aziz Yıldırım için de bu süreçte büyük bir öncülük gösterdiğini dile getirdi. Fenerbahçe'nin şike yapmadığını ve camiaya "dünya spor tarihinde görülmemiş bir operasyon gerçekleştirildiğini" söyleyen Koç, global hukuk kaidelerine ters ve domino tesiri yaratan bir sürecin yaşandığını söyledi.

Başkan adaylığı

Ali Koç 2006'da Fenerbahçe yönetimine girmesi sonrasında daimi olarak Aziz Yıldırım sonrasında potansiyel Fenerbahçe başkanı olarak görüldü. Aziz Yıldırım'ın yargıdaki vaziyeti sonrasında ve 2013 sonrasındaki genel heyetlerde başkanlık için isimi geçen isimdi. Lakin Ali Koç bu dönemlerde beklenin aksine başkanlığa aday olmadı, hem de Aziz Yıldırım'ı desteklediğini izah etti. Aziz Yıldırım da Ocak 2014'te gelecek yargı kararına göre kendisinden sonra Ali Koç'un başkan olmasını istedi. Bu arada Mayıs 2015'te Fenerbahçe Spor Kulübü Seçimli Sıradan Genel Heyet Toplantısı'nda "Benden sonra burada böyle çapulcular olacaksa yandık. Onun için Ali Koç'a rica ettim. Bıraktığım gün aday olacak, söz verdi. Onun için çapulçulara burada yer yok" sözlerini kullandı. Ali Koç ise kendisine olan güvenden dolayı teşekkür ederek kenetlenme ve birlik-beraberlik vurgusu yaptı.Fenerbahçe başkanlığının küçüklük hayali olduğunu söyleyen Koç, 24 Ekim 2016 günü Haziran 2018'deki seçimlerde aday olacağını izah etti. Bir gün sonra Fenerbahçe payları seans açılış itibarıyla en çok değer kazanan endeks payları arasına girdi. Dünya gazetesinin haberine göre mevcut yönetimden duyulan memnunsuzluk, Ali Koç'un camiadaki tecrübesi ve sevilen bir isim olması adaylığının borsaya pozitif yansımasını sağladı.

Aziz Yıldırım yargıtay kararı gelmeden başkanlığı bırakmayacağını belirterek seçimle gelenin seçimle gideceğini izah etmişti. Koç, 21 Eylül 2017'de başkan adaylığını resmen izah etti.

Adaylık kampanyası

Ali Koç'un başkanlık kampanyasında #Fenerbahçeliyiz, #TamZamanıSimdi, #Kalplerberaber, #AliKoçHerYerde ve #ÖzlenenFenerbahceicin şeklinde etiketler ile "Ali Koç Başkan Olacak Güneş Doğacak" şeklinde sloganlar kullanıldı. Bu kapsamda @Fenerbahceliyiz isminde Twitter, Facebook, Instagram, YouTube ve web sitesi Koç'un kampanyası içim oluşturuldu. Hesaplar Koç'un iletişim ekibi tarafından yönetildi. Aziz Yıldırım ise #Ruhumuzbir sloganını seçenek etti.

Ali Koç adaylık nedenlerini camiada bütünlük, mali meselelerin çözümü, futbolda ve diğer dallarda dorukta olma alışkanlığını yine kazandırma ve kulüp markasını yükseltme ekseninde izah etti. Devamında saydamlık vurgusu yaparak ilk işlerinin kulübe kayda değer bir miktarda anapara girişinin yapılması olduğunu söyledi. Futbol takımı için de kısa dönemde scout ağı, orta ve uzun dönemde ise transfer siyasetinin değişmesi, futbol okulları ve altyapı faaliyetlerini geliştirmek olarak belirledi.

Aziz Yıldırım'ın camianın ayrıldığına yönelik sözlerine. cevap olarak şampiyonluğu başkanlığa seçenek ettiğini ve camianın daha önceki görkemli günlerini özlediğini söyleyerek sportif başarısızlığın kendisine yükletilmeye çalışıldığını dile getirdi.

Kampanya sürecine İstanbul'da başladı. Öncelikle Kalamış'ta Fenerbahçe Kulübünün kadın kongre üyeleriyle bir araya geldi. Daha sonra Ankara ve İzmir, Antalya gibi şehirlerde buluşmalar tertip ederek kongre üyeleri ve taraftarlar ile bir araya geldi. Adaylık sürecinde toplamda 49 etkinlikte bulundu. Ekibinin aldığı eğitim ve müessesesel istikametlerinden söz ederek camia için yönetimsel ve organizasyon konuları üzerine eğildiklerini izah etti.

Fenerbahçe SK Başkanlığı

Ali Koç'un başkanlığa geldiği kongre 2-3 Haziran 2018'de yapıldı. Kongrenin ilk gününde mevcut başkan Aziz Yıldırım Ali Koç'a "sen futbolu çok iyi biliyorsun, gel futbolu sen yönet, ben amatör dalları yöneteyim, Fenerbahçe kazansın." teklifinde bulundu. Gergin geçen kongrede her iki adayın parasal yardım vaatleri ön tasarıya çıktı. Aynı gün aday listeleri izah etti ve Koç'un listesinde mevcut TÜSİAD başkanı Nevres Erol Bilecik de bulundu.

3 Haziran 2018'de yapılan seçimlerde ise rekor bir katılım vardı. Rey kullanma hakkına sahip 26 bin 2 kişiden 21 bin 350 kişi rey kullandı ve Ali Koç 16 bin 92 oyla 20 senedir başkanlık görevinde bulunan Aziz Yıldırım'ı geçerek Fenerbahçe'nin yeni başkanı oldu. Seçimden evvelki hafta Borsa İstanbul'da hareketlenen Fenerbahçe payları 4 Haziran 2018'de yüzde 10'un üzerinde değerlendi. Analistler bu yükselişi Ali Koç'un kulüp için ekonomik vaatlerine bağladı. Koç ve ekibi 5 Haziran 2018'de Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda taraftarların da katılımıyla mazbatasını aldı.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Aziz Sancar
Ali Atay
Frida Kahlo
Demet Akbağ
Steven Holl
Amedeo Modigliani
İvan Pavlov
Bergüzar Korel