Al Capone

Al Capone

Asıl adı Alphonse Capone olan, Al Capone ünlü Amerikalı gangsterdir.

Fakir bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Capone, genç yaşta mafya dünyasına girmiş ve kısa zamanda zengin olmayı başarmıştır. Önceleri kendi küçük çetesiyle birlikte soygunlar düzenleyen Capone, ünlü mafya babası Torrio tarafından evlat edinildikten sonra suç dünyasının önemli isimlerinden biri haline geldi. Al Capone ayrıca, siyasetçi William Thompson'ın aday olduğu seçimi kazanmasına yardım etmiştir.

İşlediği suçlardan elde ettiği paraları halka dağıtmasıyla insanlar tarafından adeta bir "Robin Hood" olarak görülen Capone, soğukkanlılıkla gerçekleştirdiği St. Valentine’in katliamıyla bu algıyı yıkmıştır. Mafyatik bir suçlu olmasına karşın, kibar ve cömert kişiliğiyle tanınan Al Capone'un hikayesi pek çok kez sinemaya ilham kaynağı olmuş ve hakkında filmler çekilmiştir.

BÖLÜM 1
Çocukluk ve Gençlik Yılları

 • Al Capone, 17 Ocak 1899 yılında Brooklyn'de İtalyan kökenli Teresina ve Gabriele Capone çiftinin oğlu olarak dünyaya geldi. Annesi terzi olan Capone'un babası ise bir berberdi. 
 • Altıncı sınıfta öğretmenine yumruk attığı için okuldan atılan Capone, kısa süren çalışma serüveninin ardından suç dünyasına adım attı.
 • Başlarda kendi küçük çetesiyle ufak çaplı soygunlar düzenleyen Capone'un yaşamı, 1920 yılında suç dünyasının ünlü ismi Torrio'nun kendisini keşfederek evlat edinmesiyle değişti. Artık Torrio ile birlikte çalışmaya başlayan Capone, fuhuş, uyuşturucu kaçakçılığı ve benzeri suç alanlarına giriş yaptı.

BÖLÜM 2
Yetişkinlik Dönemi

Yetişkinlik Dönemi
 • Capone kısa bir süre sonra "Büyük Jim" olarak da bilinen James Colosimo'yu vahşice öldürüldü veJohnny Torrio'nun yardımcısı oldu. Capone'un maktülü olan “Büyük Jim”, ünlü bir çetenin kurucusuydu ve fuhuş sektörünü tamamen kendisi kontrol ediyordu. 
 • 1925'te birkaç rakip çete üyesi Capone'ye suikast düzenlemeyi denedi, ancak Capone bu girişimleri başarısız bıraktı. Capone'a düzenlenen suikast teşebbüslerinden bir süre sonra Johnny Torrio saldırıya uğradı. Bu olayın ardından Torrio ülkeden kaçmaya karar verdi ve Capone'u Chicago Outfit'in (çetenin adı) yeni başkanı ilan etti.
 • Çetenin lideri olduğunda henüz 26 yaşında olan Capone'un sorumlulukları önemli ölçüde arttı. Pek çok işletme ve kuruluşu haraç ve yolsuzluk konusunda baskı altına alan Capone, kısa zamanda çetenin gelirlerini arttırdı. Şiddet dozu yüksek tehdit ve saldırıları, et ticaretinden liköre, ulaştırmadan küçük işletmelere kadar çok sayıda firmayı Capone ile çalışmak zorunda bıraktı.
 • Kısa zamanda güçlenen ve insanlar üzerindeki yaptırım gücü artan Capone, politikacı William Thompson'ın Chicago Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanmasında önemli bir rol oynadı. Capone, Thopmson'ın 1927 seçimlerinde galip gelmesi için 250.000 dolarlık bağışta bulundu. Ancak seçimi kazanan Thompson, politik imajını korumak adına Capone'a sırt çevirdi.
 • ABD hükümeti, 1927 yılında giderek büyüyen Capone tehlikesine son vermek istedi ve ondan bütün yasadışı varlıklarını beyan etmesi istendi.
 • 1929 yılında federal mahkeme tarafından çeşitli suçlardan yargılandı. Aynı yıl Philadelphia gezisi esnasında yanında silah bulundurduğu için hapse atıldı. Sonraki dokuz ayını demir parmaklıklar ardında geçirdi.
 • Al Capone 1931 yılında gelir vergisi kaçakçılığı suçlamasıyla hapis cezasına mahkum edildi. İki yıl Atlanta yakınlarındaki bir hapishanede kaldıktan sonra, birkaç yıl geçireceği ünlü Alcatraz Hapishane'sine gönderdildi.
 • Gönderildiği hapishane olan Alcatraz bir adada bulunduğu için, Capone’un dış dünyayla olan temasları kesildi. Capone hapisten çıktığında zihinsel sağlığı yerinde değildi ve önemli birkaç hastalık atlatmıştı.

BÖLÜM 3
En Önemli Suçları

En Önemli Suçları
 • Capone'un bugüne kadar işlediği en büyük suç, 1929'da gerçekleşen St. Valentine Günü katliamı olarak görülmektedir. Chicago'daki bir çetenin lideri olan Bugs Moran'a düzenlenen suikastte yedi kişi öldürülmüş, ancak delil yetersizliği nedeniyle Capone herhangi bir cezaya çarptırılmamıştır.
 • 1931 yılında yargılandığı duruşmada, polis teşkilatının beşte üçünü kontrol ettiği iddia edildi.
 • Al Capone 1929 yılına dek onlarca şirketten yolsuzluk ve haraç yoluyla milyonlarca dolar gelir elde etmiştir.

BÖLÜM 4
Kişisel Hayatı

 • Sekiz kardeşi bulunan Capone'un kardeşlerinden ikisi olan Ralph ve Frank, onunla birlikte çalıştılar. Ralph, hem yasal hem de yasadışı alanlarda şişeleme işiyle ilgilendi ve bu yüzden ona 'Şişe' lakabı takıldı.
 • Mae Josephine Coughlin adında bir kadınla ilişki yaşayan Capone, 1918 yılında onunla evlendi. Çift, çocukları Albert'in doğumundan sonra nikah kıydı.
 • Capone yeterince para kazandıktan sonra, Chicago'nun güneyinde bir ev satın aldı. Kardeşlerini de yanına alan Capone, bu evde tüm ailesiyle birlikte bir yaşantı sürdü.
 • Frengi hastası olan ve tedavisi tam olarak tamamlanmadan hapse giren Capone, Alcatraz Hapishane'sinde altı ay kaldıktan sonra zihinsel dengesini yitirdi. Sonrasında tedavi için Baltimore'da bir hastaneye kaldırıldı ve üç sene burada yattı. 
 • Al Capone, 25 Ocak 1947 yılında, 47 yaşındayken, Florida'da kalp krizi sonucu hayata veda etti. 

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Aziz Sancar
Ali Atay
Frida Kahlo
Demet Akbağ
Steven Holl
Amedeo Modigliani
İvan Pavlov
Bergüzar Korel