Liam Hemsworth

Liam Hemsworth

13 Ocak 1990'da Avustralya'nın Melbourne kentinde doğan Liam Hemsworth, Amerika Birleşik Devletleri'ne taşınmadan önce, pembe dizi Neighbours'da rol almıştır. ABD'ye gelişinin üzerinden çok geçmeden, gelecekteki karısı Miley Cyrus ile birlikte The Last Song (2010) isimli filminde oynamıştır. Açlık Oyunları serisi, The Expendables 2 ve Catching Fire, Hemsworth için öne çıkan diğer eserler arasındadır.

BÖLÜM 1
Erken Dönem Çalışmaları

Erken Dönem Çalışmaları

Liam Hemsworth, 13 Ocak 1990'da Melbourne, Avustralya'da doğmuştur. Ailesiyle Phillip Adası'na taşındıktan sonra, gençlik yılları boyunca sıkı bir sörfçü olmuştur. Bir süre döşeme işi yapan Hemsworth, daha sonra kardeşlerinin, Luke ve Chris Hemsworth'un izlerini takip ederek oyunculuk yapmaya karar vermiştir.

2007'de Hemsworth, Luke'un erkek kardeşinin de rol aldığı ünlü Avustralya pembe dizisi Neighbours'un kadrosuna katılmıştır. Liam, kaza sonucu bacaklarını kaybeden bir sörfçü olan Josh Taylor'ı oynamıştır. Hemsworth, diğer Avustralya televizyon yapımlarında da rol amıştır; drama türünde Macleod's Daughters dizisi ve fantazi türünde The Elephant Princess dizisi, çalıştığı seriler arasındadır.

BÖLÜM 2
The Last Song Filmi

The Last Song Filmi

2009 yılında, Liam Hemsworth, Kenneth Branagh'ın yönettiği Marvel Comics filmi Thor'un seçmelerine katılmak için Kaliforniya, Los Angeles'a gitmiştir. Ne var ki rolü kapan kişi nihayetinde kardeşi Chris olmuştur. Liam Hemsworth burada durmamıştır. Aynı yıl aktör Nicolas Cage'in de dahil olduğu bilimkurgu gerilim filmi The Knowing'de ve Avustralya yapımı korku filmi Triangle'da rol almıştır.

Hemsworth, Nicholas Sparks'ın yazdığı The Last Song romanının uyarlaması olan, aynı isimdeki 2010 hit filminde oynamış ve ardından kariyerine uzun bir ara vermiştir. Filmde voleybol oyuncusu ve teknisyen rolünü alan Hemsworth, rolü gereği Ronnie Miller rolündeki Miley Cyrus ile aşk yaşamak zorundadır. Ancak rol icabı gösterilen sevgi bir süre sonra gerçeğe döner. Liam Hemsworth ve Miley Cyrus o filmden sonra uzun süreli bir ilişkiye başlamış ve evlenmişlerdir. 

BÖLÜM 3
Açlık Oyunları'ndaki Rolü

Açlık Oyunları'ndaki Rolü

Hemsworth, 2011 yılında Suzanne Collins'in en çok satan romanı The Hunger Games'in uyarlanmasında Bölge 12 avcısı Gale Hawthorne'u canlandırarak bir başka önemli rol üstlenmiştir. Hikaye, televizyonda yayınlanan gladyatör oyunlarında çocukların birbirleriyle ölümüne dövüşmeye gönderildiği gelecek zaman kurgusunu anlatır.

Mart 2012'de Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlanan ve Jennifer Lawrence'ın ana karakter Katniss Everdeen'i oynadığı film, 690 milyon dolardan fazla kazanmıştır. Bu filmde aldığı rol ile ismini daha geniş kitlelere yaymayı başaran Hemsworth, 2013 devam filmi Catching Fire ve iki bölümlü final Mockingjay filmlerinde Hawthorne rolünü tekrarlamıştır.

BÖLÜM 4
The Expendables ve Diğer Roller

The Expendables ve Diğer Roller

Hemsworth, 2012 yazında, The Expendables 2 adlı aksiyon filminde oynamıştır. Bir paralı asker grubunun lideri olarak oynayan Sylvester Stallone'a eşlik etmiştir. (Hemsworth, serinin ilk filminde yıldız oyuncu olmak üzere seçilmiştir, ancak karakteri sonradan senaryodan çıkarılmıştır.)

Hemsworth daha sonra Mart 2013'te romantik drama Love and Honor'da ABD'ye geri dönen bir Vietnam Savaşı askeri rolünü alarak başrol oynamıştır. CEO'nun kuklası haline gelmiş bir çalışanı canlandırdığı gerilim filmi Paranoia da o yıl vizyona girmiştir.

Hemsworth, Kate Winslet'ın da rol aldığı The Dressmaker (2015) çekimleri için Avustralya'ya dönmüştür. Bunun yanında bilim kurgu filmi Independence Day: Resurgence (2016) ve vahşi batı temalı The Duel'de (2016) rol almıştır. Son oynadığı filmin çekimlerinden sonra verdiği 3 yıllık aranın ardınan bu yıl tekrar ekran başına dönerek Isn't It Romantic (2019) filminde rol almıştır.

BÖLÜM 5
Kişisel Hayatı

Kişisel Hayatı

Her üç Hemsworth kardeşin de yolu Hollywood'a düşmüştür. Kardeşi Chris, Star Trek, Thor, Yenilmezler, Pamuk Prenses ve Avcı'daki rolleriyle geniş çevrelerce tanınır. Oyunculuk kariyeri Avustralya merkezli en büyük erkek kardeşi Luke ise ABD'ye taşınması beklenen ROAR Management ile 2012'de sözleşme imzalamıştır ve sonunda Westwood HBO serisinde rol almıştır.

Liam Hemsworth, uzun zamandır sevgilisi olduğu Miley Cyrus ile 23 Aralık 2018'de küçük bir törenle evlenmiştir.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Aziz Sancar
Ali Atay
Frida Kahlo
Demet Akbağ
Steven Holl
Amedeo Modigliani
İvan Pavlov
Bergüzar Korel