Aziz Yıldırım

Aziz Yıldırım

Aziz Yıldırım (d. 2 Kasım 1952, Ergani), Türk iş adamı, inşaat mühendisi ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nün daha önceki başkanıdır.

BÖLÜM 1
Hayatı

lkokul ve lise eğitimini Düzce'de yapmıştır. Düzce'de amatör futbol (Hamidiyespor Kulübünde) oynamıştır. Daha sonra Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi'nden (şimdiki isimiyle Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi) inşaat mühendisi olarak mezun olmuştur. NATO Altyapı ihalelerine de katılan Maktaş Mühendislik firmasının sahibidir. Düzcespor Kulübünde fahri başkanlık yapmıştır.

BÖLÜM 2
Fenerbahçe Spor Kulübü Yöneticiliği

Fenerbahçe Spor Kulübü Yöneticiliği

1990-1992 seneleri arasında Fenerbahçe Spor Kulübü'nün idarede görev aldı. 1991-1992 sezonunda futbol şube sorumlusu oldu. 15 Şubat 1998'de yapılan kurultayda rakibi Vefa Küçük'ten bir rey fazla alarak başkan seçildi. 1998-2018 seneleri arasında Fenerbahçe Spor Kulübü'nün başkanlığını yapmış, 3 Haziran 2018 günü yapılan seçimli sıradan genel heyette rakibi Ali Koç'a karşı başkanlığı kaybetmiştir.

Başkanlığı döneminde futbol takımı ile 6 lig şampiyonluğu 8 lig ikinciliği yaşamıştır. Takım, UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline ve UEFA Avrupa Ligi yarı finaline Aziz Yıldırım başkanlığında erişmiştir. Başkanlığında Fenerbahçe Spor Kulübü, aynı sezonda futbol, kadınlar ve erkekler basketbol, kadınlar ve erkekler voleybol dallarında lig şampiyonu olmuş, 5'te 5 şampiyonluk yaşamıştır. (2010-11 sezonu)

Başkanlığı döneminde kulüp yatırımlarına büyük ehemmiyet vermiş, Şükrü Saraçoğlu Stadyumunu parça parça yıkarak yine yaptırmış, basketbol takımına tertemiz bir salon yaptırmıştır: Ülker Sports Arena. Düzce Topuk Yaylasında kamp tesisleri yapılmış, Faruk Ilgaz tesisleri yenilenmiş, Ankara'da konaklama tesisi yapılmıştır.

Başkanlığı döneminde Fenerbahçe Spor Kulübü tüzüğünü değiştirmeyi genel kurula sunmuş ve tüzüğün değişmesinde önemli katkısı olmuştur. Yenilenen tüzükle beraber "Hedef 1 Milyon Üye" projesini başlatmıştır. Bu projeyle beraber başkanlığı döneminde Fenerbahçe Spor Kulübü, aza sayısını arttırmıştır.

31 Mayıs 2015 tarihinde yapılan seçimde rakibi Hulusi Belgü'nün 1144 oy aldığı genel heyette Aziz Yıldırım 5504 oyla 12. sefer sarı lacivertli kulübün başkanlık koltuğuna oturdu ve seçim öncesi yapmış olduğu konuşmada 6 Haziran'daki Şike Davası'nın hemen peşinden görevi bırakacağını izah etmiştir.

BÖLÜM 3
Şike Davası

Şike Davası

Aziz Yıldırım şike davası dahilinde 3 Temmuz 2011'de "Ekonomik çıkar emelli suç örgütü kurmak ve yönetmek" ve "Şike yapmak" iddiasıyla gözaltına alındı.

Daha sonra savcılık tarafından ifadesi alınan Yıldırım, gözaltına alınma talebiyle mahkemeye gönderildi. Çıkarıldığı mahkemece gözaltına alındı. Takriben 1 sene Metris Cezaevinde tutuklu kaldı. Şike davasında 23. duruşma nihayetinde karar giymesine karşın tutuklu kaldığı müddet göz önüne alınarak tahliye edildi.

BÖLÜM 4
Mahkeme Kararları

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, şike davası dahilinde Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı Aziz Yıldırım'ı Süper Lig'deki 13 mücadelede yargıladı. Bu 13 mücadelenin 6'sından salıverilme eden Yıldırım'ın, 4 müsabakada şike yapmak, 3 müsabakada teşvik primi vermek suçlarını işlediğine hükmedildi. Mahkeme ayrı olarak Aziz Yıldırım'a 18 bin 750 gün adli para cezası da verdi. Aziz Yıldırım'ın mali vaziyetini dikkate alan mahkeme, bu cezanın günlüğü 70 TL'den toplamda 1 milyon 312 bin 500 TL'ye yükseltilmesine ve bu cezanın 20 eşit taksitle ödenmesine karar verdi. Mahkeme, Aziz Yıldırım ile ilgili "Spor kulüplerinde ve federasyonlarda görev yapmaktan yasaklama" ve "Stadyumlara giriş yasağı" kararları verdi. Mahkeme tarafından toplamda 6 sene 3 ay mapus cezası, 1 milyon 312 bin 500 lira para cezası ve sportif olarak çeşitli cezalara çarptırılan Yıldırım, kararı temyiz etti. Yargıtay 5. Ceza Dairesi 17 Ocak 2014 tarihinde hakkındaki kararları onadı.

Kararın infazını gerçekleştirecek olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine itiraz eden Yıldırım'ın itirazı 23 Haziran 2014 tarihinde mahkeme tarafından kabul edildi. Buna göre Aziz Yıldırım'ın infazı durdurulmuş ve yine yargılanmasına karar verilmiştir.

Fenerbahçe ve Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım yine yargılama neticesi tüm mücadelelerden ve suçlardan salıverilme etmiştir.

BÖLÜM 5
Ailesi

Ailesi

Üç çocuk babası olan Yıldırım, 7 Nisan 2010 tarihinde ilk iki çocuğunun annesi olan 30 senelik ilk eşi Yıldız Yıldırım'dan boşanmıştır. Daha sonra Gonca Çelikkıran ile izdivaç etmiştir. Bu evlilikten de bir kız çocuğu olmuştur.İkinci evliliğinden olan kız çocuğunun ismi Yaz'dır.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
1
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Aziz Sancar
Ali Atay
Frida Kahlo
Demet Akbağ
Steven Holl
Amedeo Modigliani
İvan Pavlov
Bergüzar Korel