Andrew Cunanan

Andrew Cunanan

Andrew Cunanan, ünlü moda tasarımcısı Gianni Versace dahil olmak üzere, üç ay içinde beş kişiyi öldürdükten sonra intihar eden Amerikalı katildir. Agresif bir mizaca ve öngörülemeyen davranışlara sahip olan Cunanan, Versace cinayetiyle tüm Dünya tarafından tanınan bir katil oldu.

Cunanan, gençlik yıllarında, cinsel yöneliminin kendisinde yarattığı kafa karışıklığı nedeniyle dengesiz olarak büyüyen, zeki ama dürüst olmayan bir çocuktu. Yaşı ilerledikçe uyuşturucu kullanmaya başlayan Cunanan, yaşlı eşcinsel erkeklerle ilişki kurmaya başladı.

Kıskanç ve takıntılı bir karaktere sahip olan Cunanan'ın kurbanlarından bazıları onun arkadaşıydı, bazılarıyla ise hiçbir bağı yoktu. Beşinci cinayetini işlemesinin ardından polisten kaçamayacağını anlayınca intihar eden Cunanan'ın, kurbanlarını neden öldürdüğü hala tam olarak bilinmiyor. 

BÖLÜM 1
Çocukluk ve Gençlik Yılları

 • Andrew Cunanan, 31 Ağustos 1969'da, National City'de, Modesto Cunanan ve Mary Anne Schillaci çiftinin dört çocuğundan en küçüğü olarak dünyaya geldi. Babası, emekli olduktan sonra borsacılık yapmaya başlayan bir ABD Donanması görevlisiydi.
 • Babası, toplumda saygınlığı yüksek Filipinl kökenli bir Amerikalıydı. İtalyan kökenli bir Amerikalı olan annesi ise dindar bir kadındı. Andrew'in annesiyle babası, çocukluk döneminde onu derinden sarsan kavgalar ederlerdi.
 • Andrew ilköğrenimini San Diego'daki “Piskopos Okulu”da tamamladı. Henüz o yıllarda yedi dili akıcı olarak konuşabilen Andrew, bir dahinin IQ'suna sahip parlak bir öğrenciydi ve ne kadar parlak bir geleceğe sahip olduğu sık sık onun yanında konuşuluyordu.
 • 1987 yılında, okuldan mezun oldu ve California Üniversitesi'ne kaydoldu. 
 • 19 yaşındayken, babası sahtekarlık suçlundan dolayı tutuklanmaktan kaçmak için aileyi terk etti. Aynı yıl, annesi Andrew'in eşcinsel olduğunu öğrendi ve onunla sonunda duvara fırlatıp omzunun çıkmasına neden olan bir kavgaya tutuştu.

BÖLÜM 2
Yetişkinlik Dönemi

Yetişkinlik Dönemi
 • Andrew okuldan mezun olduktan sonra, San Francisco’da çoğunlukla eşcinsellerin yaşadığı Castro semtine yerleşti. Zengin yaşlı erkeklerle birlikte olan bir seks işçisi olmayı seçen Andrew, uyuşturucu bağımlılığı yüzünden hırsızlık yapmaya başladı. Ayrıca şiddet içeren pornografiye saplantılı derecede düşkündü ve bazı filmlerde de rol aldı.
 • Görünüşü ve karakteri yıllar içinde değişen Andrew, güvensiz ve saldırgan birine dönüştü. Zamanla yaşlı ve zengin erkekler dahil tüm sevgilileri onu terketti. HIV negatif olduğu doğrulanmasına rağmen, iletişim kurduğu insanlara AIDS hastası gibi görünmeye çalışan Andrew, yavaşça, sonunda öldürme içgüdüsünün açığa çıkacağı bir manyağa dönüşmeye başladı.
 • 1997'de ilk cinayetini, eski sevgililerinden biri olan Jeff Trail'i öldürerek gerçekleştirdi. Jeff'in, kendisini David Madson'la aldattığını düşünen Andrew, onunla yüzleştiği sırada Jeff onu ikna etmeye çalışırken bir öfke krizi yaşadı ve Jeff'in kafasını çekiçle ezdi.
 • Birkaç gün sonra, Jeff'in evinden çaldığı silahla, Madson'ı kırsal alanda vurdu. Cesedi, Minnesota yakınındaki Rush Gölü'nün doğu sahilinde bulunan Madson'ın, kafasına ateş edildiği görülebiliyordu. Ayrıca polis Jeff’in cesedini Madson’un evinde buldu ve iki cinayet arasında bağlantı kurabildi.
 • Andrew'in üçüncü kurbanı, 72 yaşında Chicago'lu bir emlakçı olan Lee Miglin'di. Miglin'i acımasızca işkence yapan Andrew, onu öldürdükten sonra arabasını çalarak kaçtı.
 • Çaldığı araçla New Jersey'e giden Andrew, dördüncü kurbanı olan, 45 yaşındaki bekçi William Resse'yi vurdu ve Miglin'in arabasını bırakarak onun kamyonunu aldı. Dördüncü cinayetini işledikten sonra Miami Beach'e gitti ve iki ay boyunca bir otelde saklandı.
 • Beşinci ve en ünlü kurbanı olan dünyaca ünlü moda tasarımcısı Gianni Versace'yi, Madson ve Reese'i öldürürken kullandığı silahla vurduğunu iddia etti. Versace'nin cinayeti tüm Dünya'da yankı uyandırdı ve polis katili yakalamak için geniş çaplı bir operasyon başlattı.
 • Beşinci cinayetini işledikten sekiz gün sonra, 23 Temmuz 1997'de, polis Andrew'in Miami sahilinde kaldığı tekneyi kuşattı. Polisten kaçamayacağını anlayan Andrew, elindeki silahla kendini vurarak yaşamına son verdi.

BÖLÜM 3
Kişisel Hayatı

Kişisel Hayatı
 • Andrew, okuldayken kendisini açıkça bir eşcinsel olarak tanımlayan ve arkadaş çevresinde yalancılığıyla ün salmış popüler bir öğrenciydi. Ayrıca taklit yeteneği ve pratik zekasıyla da bilinirdi.
 • Beş cinayetten sorumlu olan Andrew'in kurbanlarından, üçü silahla, biri çekiçle öldürüldü. Diğeri ise vahşice işkence gördükten sonra göğsünden bıçaklandı. Üç kurbanını önceden tanıdığı bilinen Andrew'in, bu cinayetleri kıskançlık, öfke ya da eğlence amaçlı işlediği tahmin ediliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver

1
Bravo
0
Sevdim!
1
Çok iyi!
0
Hoş değil!
1
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Aziz Sancar
Ali Atay
Frida Kahlo
Demet Akbağ
Steven Holl
Amedeo Modigliani
İvan Pavlov
Bergüzar Korel