World Wide Web

World wide web dünya çapında ağ anlamına gelmektedir. Her internet sitesinde tanımlıdır. 'WWW' kısmının açılımıdır. Tek başına yeterli değildir. Sadece gerekli olan kısımlardan biridir. Genel anlamda kullanımı 'https://www.bilgim.net' şeklindedir. Https bir protokoldür. Http'nin uzantısıdır. Http protokolü olmazsa web sitesi çalışmayacaktır. Http world wide web(www) ile beraber çalışmalıdır.

BÖLÜM 1
Domain

Alan adı anlamına gelmektedir, web sitesinin internetteki adı ve adresidir. IP adreslerinin karmaşık yapısını akılda tutmak yerine, domainlerle basit şekilde web sitesinin adresi öğrenilebilir. Bir web sitesinin kimliğini IP'nin elinden alır. Her web sitesinde bulunması önerilir, bulunmadığı takdir de IP adresi ile siteye ulaşılması gerekir. Örneğin 'www.bilgim.net' bir domaindir ve bu domaine giriş yapıldığında tarayıcı bu domaini önce IP adresine çevirir daha sonra kullanıcıyı bu IP adresine sahip bilgisayara yönlendirir. En çok tercih edilen alan adı uzantıları şunlardır:

  1. Com: commercial-ticari
  2. Net: network resources- ağ kaynakları
  3. Gov: government- devlet
  4. Edu: education- eğitim 
  5. Org: organisation-organizasyon
  6. Tsk: mil military- askeri

BÖLÜM 2
Hosting

Hosting (Barındırma), web sitesinde bulunan dökümanların, resimlerin ve sayfaların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır. Hosting çeşitliliğinde disk alanı ve hızı değişebilir. Verilen boyuta kadar dosyalar internet ortamına aktarılabilir. Hosting web sitesini görünür kılar. Hosting firmaları aynı anda farklı domain adreslerine disk alanı sağlayabilir. Hosting sağlayan firmaların kullandığı donanımlar yüksek özelliklere sahiptir. Hostingler, kullanıcılara kiralama yoluyla verilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver

3
Bravo
3
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Google
Oyun Geliştiriciliği
Sosyal Medya